Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Vali Erol sevilmişti

Vali Erol sevilmişti

Yeni Hükümetin kurulmasıyla birlikte haliyle yeni yapılanmaların da baş göstereceğini daha evvel ki yazılarımın birinde belirtmiştim.

Konya’daki yapılanmada görülen o ki; Vali Muammer Erol’a görev verilmedi. Aslında bu aynı zamanda Konya’nın bürokrat kesiminde bir yeni yapılanmanın da habercisidir.

Konya Valisi Sayın Muammer Erol, Konyalılar tarafından sayılan, sevilen ve gerçekten görevi yönünden de takdir toplayan bir kişi olmuştur. Ama siyasi irade Merkez Valisi olarak değerlendirmeyi uygun görmüş.

Tabii ki her birimiz Vali Muammer Erol’un bundan sonra ki hayatında çok daha fazla etkili ve yetkili bir yerde olmasını ve de Konya’ya ve Konyalıya hizmetini devam etmesini arzularız. Ancak son gelişmelerin gösterdiği durum maalesef siyasi irade Vali Muammer Erol’un en azından bir müddet dinlenmesini istemektedir.

Muammer Erol’un oldukça hümanist bir yapıya sahip olduğunu, gayet yumuşak ve insanları kırmayan bir yapısı olduğunu sanırım hepimiz biliyoruzdur. Bu konuda da hemfikirizdir. Vali Muammer Erol’un Konya’ya atandığı zaman hakkında yazdığım ilkyazı; “Elazığ Valiliğinden sonra Konya’ya gelen valileri Konyalılar hep sevmiştir. Vali Cemal Bardakçı, Vali Kemal Katıtaş gibi isimler buna en güzel örneklerdir” düşüncelerini kapsamaktaydı. Ve gerçekten Elazığ’dan gelen bir diğer valimiz olarak Muammer Erol’u da Konyalı çok sevmiştir.

Yeni Valimiz öncelikle yaş olarak çok genç ve her ne kadar Hakkari gibi çok küçük bir ilde valilik yapmış olsa da orada ki becerileri ve idareciliğiyle başarılı bir yönetici imajı göstermektedir.

Hakkâri’de HDP’nin de yoğunlukta olduğu aynı zamanda terörün en acı yüzünü gösteren bir şehirde valilik yapmak kolay değil. Hatta HDP’lilerin “teröristin cesedini kedilere yediriyorlar” gibi serzenişlerini bile usta bir idarecilikle yönetmiş bir vali olduğunu görebiliyoruz.

Yeni Vali Yakup Canbolat’ın biraz daha operasyonel bir idareci olacağı da gözüküyor. Hem gençliğiyle hem dinamikliğiyle hem terörle mücadeledeki tecrübesiyle daha pratiğe dönük çalışmalar izleyecektir.

Sonuçta Konya’da Valiler Kararnamesiyle başlayan yeni dönem bundan sonra nasıl devam edecek hep beraber göreceğiz. Ama şu bir gerçek ki Konya’da siyaset biraz daha ön plana çıkacak ve AK Parti İl Başkanlığı biraz daha söz sahibi olacaktır. MYK Üyesi Ahmet Sorgun’la da koordine halinde bir çalışma izlenirse bundan sonra ki süreçte Hükümet kanadından çok güçlü bir Konya teşkilatı bulma şansımız olacaktır.

Ne diyelim “huzurdayız”.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR