Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Sorun, suç sorunudur

Sorun, suç sorunudur

Her zaman söylenen sözdür: “Ülkede her zamandan daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçiyoruz” diye. Ben bunu söylemeyeceğim ama herkesin attığı adıma, söylediği söze, yaptığı harekete dikkat etmesi gereksinimine ihtiyaç olduğunu belirteceğim.

Bu ülkede Suriyeli sorunu falan yoktur. Bu ülkede Suriyeliler’le ilgili sorunlar aynı zamanda Türkler’le ilgili sorunlardır.

Bakın bu ülkede insanlar birbirini öldürüyor mu? Evet.

Bu ülkede insanlar tecavüz ediyor mu? Evet.

Bu ülkede kadınlar eziliyor, namus cinayetine kurban gidiyor mu? Evet.

Bu ülkede hırsızlıklar, kapkaç, kavga, dövüş, yaralama oluyor mu? Evet.

Bu soruları ve “evet” cevaplarını almak sayfalarca uzatılabilir. Yani bu tür, suçların, haksızlıkların olduğu ülkede, bu suçları kimin işlediğine bakmak değildir gerekli olan. Bu suçların işlenmesine engel olabilmektir.

Yukarıdaki sorulara verilen cevaplara baktığımızda eğer siz de “evet” cevabını veriyorsanız bilin ki bu ülkede sorun şu ülkeli veya bu ülkeli olmak değildir. Sorun asayiş sorunudur.

Daha evvel bir yazımda belirtmiştim. Suriyeliler veya herhangi başka bir ülkeden gelen insanlar bizim şartlarımızı kabul ederek geleceklerdir ve de Devlet bu insanların bizim ülkemize uyum sağlamalarıyla ilgilenmek zorundadır.

Şimdiye kadar olan süreçte gerek Valilik gerekse Emniyet Müdürlüğü yeterli derecede Suriyelilerle ilgilenmemişlerdir. Asayiş yönünden ve sosyal yaşam yönünden bu vatandaşların uyumuna dönük çalışmalar yapılmamıştır. Bu da birbiriyle alakası olmayan iki milletin arasında uyumsuzluk yaratabilmektedir.

Konya Valisi Canbolat inanıyorum ki bundan sonra ki süreçte bu uyum sürecini hızlandıracaktır. Ve de Konya’da “Suriyeli sorunu” yaşanmaması için elinden geleni yapacaktır. Emniyet güçleri de bilhassa “suçu engelleme” konusunda üzerine düşen vazifeyi en üst seviyede yapabilmelidir.

Biz Konyalıyız. Konyalılar, vatansever oldukları kadar, misafirperverdirler. Öyle; yok vatandaşlık, yok ırkçılık gibi konularla şovenist yaklaşımlardan uzak dururuz.

Bence işte gerçekten birlik ve beraberliğe en muhtaç olduğumuz dönemlerden geçmekteyiz. Bunu herkes fark etmeli ve Devleti zayıf düşürmemeye çalışmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR