Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Ak Parti seçim sözleşmesi

Başbakan Ahmet Davutoğlu Ankara’da yapılan muhteşem bir toplantı sonucu illerin aday tanıtımının yanı sıra  100 maddelik seçim beyannamesini de açıkladı. Seçim beyannamesinin ana temelini sosyal politikalar ve başkanlık sisteminin oluşturduğu da gözlerden kaçmadı.

Ak Parti kurulduğu günden bu yana yatırımcı iktidar görüntüsünü vermektedir. Bununla ilgili olarak ülkenin gelişmişliğine ve ilerlemişliğine de katkılar sağlanmaktadır. 2015 Haziran seçimlerinin ana temasının yatırımcı değil de  sosyal politikalar olması bir çok kişinin dikkatlerinden kaçmamıştır.

Başbakan Davutoğlu Ak Parti’ye genel başkan seçildiğinde kurultayda yapmış olduğu konuşmada ülkenin sosyal politikalarının desteklenmesi gerektiğinin altını çizmişti. Bu söyleminin izlerini seçim beyannamesinde görmek mümkün.

Toplumsal konulara değinen, kişi hak ve özgürlükleri üzerinde düşünen bir sözleşme çıktı karşımıza. Sosyal politikalar konusu, Batı ülkeleri için daha dengeli bir toplum tercihi olarak işliyor. Onlarda yatırımlarla sosyal politikalar birlikte yürütülerek ülkelerinin gelişmişliği sağlanıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı 100 maddelik seçim sözleşmesi kapsamında yer alan konular AK Parti’nin tarz değişikliği olsa bile, kendi içinde sosyal demokrat alternatif oluşturma girişimi olarak da görülmeli.

Seçim politikasında ayrıca Başkanlık sisteminden söz edilmesi, başkanlık sisteminin ülke adına yararlılığının anlatılması, bir anlamda Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kendi başbakanlığını kaldırması olarak algılanıldı. Ancak Başbakan ülke adına güzel bir seçim sözleşmesi açıklamasını yapmış oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.