Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Teşekkürler TORKU

Her ne kadar  ağaç dikimi törenleri yapılıp ağaçlar dikilse de Konya ağaç fakiri bir ilimiz. Gerek iklim durumu ve gerekse toprağın ekolojik konumu nedeniyle özellikle ova tarafında nadiren ağaç görülüyor.

 

Ova tarafındaki toprağın kireçli olmasını ve susuzluğu mazeret gösterenler için TORKU çok güzel bir örnek. Özellikle şehrin ana giriş  caddelerinin etrafında oluşturulan TORKU  ağaçlandırma sahaları örnek olmalıdır.

 

TORKU’nun yaptığı en hayırlı işlerden biri olan ağaçlandırma çalışması, Konya ovası toprağının kireçli olması ve susuzluk safsatalarını da bitirmiş bulunmaktadır. Çünkü kayalık alanlarda bile tekniğine uygun kazı ile ağaç yetiştirilebileceği böylece kanıtlanmış olmaktadır.

 

Son yıllarda çevre bilincinin artması ve duyarlı yönetici ve halkında destek vermesi ile yeşile, ağaca, ormana yönelik ciddi bir gelişme var. Var olmasına var da işte tamda burada çok önemli bir konu gündeme gelmektedir.Sadece fidanı dikmek yetmiyor. Dikmek kadar bu fidanları budamak, sulamak, hastalıklardan, dört ayaklı ve en tehlikelisi de ellerinde kibrit çakmak  yakmak için bitki, orman arayan bazı insan kılıklı iki ayaklı hayvanlardan korumak gerekiyor.

 

TORKU bunun çok güzel bir örneğidir. Ağaçlı alanlar tel örgü ile çevrelenmiş olup su tankerleri ile sulanmaktadır. Buralara bakanlar tarafından altları çapalanmakta yabancı otlar temizlenmektedir.

 

Bir de Akyokuş’un üst tarafında oluşturulan hatıra ormanlarına bir bakın. Maalesef dikilen fidanlara dönüp te hiç kimse bakmadığı için kimisi kurudu, kimisi çobanların elinde iyi çoban değneği oldu. Kimisi de insanlar tarafından kırıldı.

 

Fidanlarımızı dikelim ve dönüp gitmeyelim. Bilakis onlara birer evladımız gibi görüp gençleşip gürbüzleşene kadar alaka gösterelim. Bu konuda TORKU ağaçlandırma sahaları çok güzel bir örnek. Teşekkürler TORKU.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.