Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Başarı tesadüf değildir

Başarı tesadüf değildir

Dün CHP ile ilgili seçim sonu değerlendirmemi yazmıştım. Bugün Konya’daki seçime bir değinmekte yarar görüyorum. Hem de Ak Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı’nın basın toplantısının ardından sanırım daha isabetli olacaktır.

İskoçyalı fizikçi ve matematikçi bilenler bilir Maxwell diye bir adam vardır. Bunun, dillerde gezen çok güzel bir lafı vardır “hiçbir başarı tesadüf değildir” diye. Sözlerime bununla başlamayı doğru buluyorum.

Konya’da önce 14 Mayıs’ta ardından 28 Mayıs’ta iki seçim yaşadık. Konya’da Ak Parti’nin seçimin galibi olacağı aslında beklenen bir şeydi. Ama muhalefetin beklediği Ak Parti’nin oyunun daha da düşeceğiydi. Cumhur İttifakı 2018 seçimlerinde Konya’da 12 milletvekili çıkarmıştı. 2023 seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın milletvekili sayısı yine 12 idi. Şimdi hemen itirazlar gelecektir; “efendim oy sayısı şurada düştü, şurada oy vermediler falan filan…” diye. Ama hemen o zaman Millet İttifakı’na bakmak lazım 2018 seçimlerinde 2 CHP 1’de İyiP vekil çıkarmışlardı. Şimdi değişen bir şey yok. Yine CHP ve İyiP 3 vekil çıkardılar. Millet İttifakı’nın oy oranı 2018’de yüzde 21’miş; 2023 seçimlerinde yüzde 23’lere çıkmış. Yani 21 yıllık iktidar sonrasında yıpranmak gayet doğaldır. Bunun yanı sıra ekonominin kötü gitmesi, insanların memnuniyetsizliğini düşünürsek Ak Parti’deki düşüş gayet normal olarak algılanabilir. Ama muhalefetteki yükselmeme anlaşılamaz.

Peki Konya’da neden böyle oldu derseniz söyleyeyim; Konya’da Ak Parti’de Hasan Angı gibi tecrübeli, teşkilatını iyi yöneten, basınla, kurum ve kuruluşlarla iletişimi iyi idare eden deneyimli ve kurt bir politikacı var. Maalesef Millet İttifakı yönetimleri için bu durumu söylemek oldukça zor. Millet İttifakı’nda iletişimsizlik, idaresizlik ve yönetim eksikliği had safhada iken Ak Parti bu işi kim ne derse desin çok iyi yürüttü.

Tabii ki burada Hasan Angı’dan kısaca bahsedeyim. Hasan Angı’nın daha önceleri Konya Sanayi Odası’nda görevleri vardı. Ama iş dünyası dışında Konya kamuoyunun tanışması 1996 yılında MÜSİAD Başkanlığıyla olmuştur. Daha doğrusu ben o zamandan itibaren tanırım. Daha sonra Sanayi Odası Başkanlığı görevinde bulunmuş ve 2001 yılında Ak Parti’nin kurucu il başkanlığını yapmıştır. 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra da 22. ve 23. Dönem milletvekili olarak TBMM’ye girmiştir. 2017 tarihinden itibaren de tekrar Konya İl Başkanlığı görevine başlamış ve bugüne dek bu görevini sürdürmektedir.

Tanıyanlar bilirler, Hasan Angı partinin “ağabeyi” konumundadır. Bu ağabeylik yaşla alakalı değil; tevazuu, sakinliği, iyi bir yönetici olmasından kaynaklanmaktadır.

Konya’yı da köyünden merkezine, işçisinden işverenine kadar çok iyi tanıdığı için de seçim çalışmalarını yürütmek Hasan Angı için çok da zor olmamıştır.

Bu yöneticilik kapasitesiyle ön plana çıkan Hasan Angı, teşkilatları hem 14 Mayıs’ta hem de 28 Mayıs’ta rehavet kaplamasın diye gereğini yapmış ve bunun da karşılığını hem vekil kaybetmeyerek hem de Cumhurbaşkanlığı seçimini yine Türkiye’de efsane olacak bir sonuçla alınmasına katkıda bulunmuştur.

Şimdi kişilik olarak bu yazımdan sonra muhakkak ki “bunu ben kendim yapmadım çalışma arkadaşlarımızla, ekibimizle hep beraber başardık” diye açıklama yapacaktır ama bu yazdıklarımı unutmamanızı salık veririm. İllaki ekibin önemi vardır ama ne olursa olsun başkan bizim toplumumuzda belirleyici role sahiptir.

İşte bu çalışmaları birleştirince ortaya başarı çıkmaktadır. Bir tarafta basınla iletişimini kesmeyen Hasan Angı diğer taraftan basınla muhatap bile olmayan başkanlar… Başarı tesadüf değildir lafı doğru değil mi?

Dostlukla kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR