Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Yeni Türkiye adım adım

Yeni Türkiye adım adım

Ülkede müthiş bir hareketlilik meydana geldi. Durmadan ileri tarihe ertelenen “paralelle mücadele” nihayet ciddi ciddi, enikonu başladı.

Artık inanıyorum ki, Devlet’teki F tipi yapılanma, FETÖ yapılanması, paralel yapılanma, adına ne derseniz deyin, bu dış menşeli yapılanmanın sonu getirilecektir. Artık bu kararlılık Devlet’te mevcut gözükmektedir. Sanırım bir musibetin bin nasihatten evla olduğu burada bir kez daha açığa çıkmıştır. Ama Allah yine Devlet’imize, Millet’imize böyle musibetler vermesin.

Bundan sonraki dönem belli ki daha hareketli ve yapılanmaya dönük bir biçimde geçecektir. Tabii ki Konya’da bu mücadele nasıl bir boyut kazanacak asıl merak edilen budur. Çünkü Konya’daki yapı o kadar grift ve iç içe girmiş bir yapıdır ki; ayıklaması nasıl sağlanacaktır bakacağız.

İlk gelişmeler aslında oldukça net ve isabetli. Selçuk Üniversitesi Rektörü Mustafa Şahin, Selçuk Üniversitesi’nde önce tüm dekanlara YÖK’ün kararı olan istifalarını sunmasını iletti. İstifa edenler, etti. Etmeyenleri de görevden aldı ve şimdi yeniden tüm dekanlıklara ince eleyip sık dokuyarak dekan atayacak.

Bunun dışında Rektör Şahin bununla da yetinmeyerek, yüksek okul müdürlerini, enstitü müdürlerini yani tüm birim müdürlerini de istifa ettiriyor veya görevden alıyor. Yani Selçuk Üniversitesi’nde yeniden bir yapılanma ve yeniden bir kadrolaşma meydana getiriliyor. Bence tüm kurum ve kuruluşlarda bu çalışma yapılmalı ve bir an önce de bitirilmelidir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “zamanla yarışıyoruz” sözünü muhakkak ki unutmamalıdır. Artık yeni bir Türkiye’de, halkına hizmet eden bir devlet mantığında yeniden düzenlemeler yapılacaktır.

İşten kaytarmayı adet haline getiren devlet memurluğu yerine devletini düşünerek hizmet veren devlet anlayışına; 08.00-17.00 memurluğu yerine hizmette sınır tanımayan, mesai mevhumu bilmeyen bir memuriyet anlayışına geçilecektir.

Basiretsiz, dirayetsiz idareciler yerine, pratik, kabiliyetli, iş bitirici idareciler revaçta olacaktır.

Ve en önemlisi de sanırım bundan böyle her şeyi kabullenen, olur olmaz her şeye “evet” diyen bir halk yerine; başkaldıran, kendi yararına olmayan şeyleri kabul etmeyen ve birilerinin elinde oyuncak olmayan bir halk fikri oluşacaktır.

Yeni dönem şimdiden hayırlı olsun…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR