Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Ulaşımda rahatlamanın yolu bisiklet

Giderek kalabalıklaşmaya başlayan şehirlerde en büyük sorunlardan biri de hiç şüphe yok ki ulaşımdır. Özellikle mesai saatleri dahilinde şehir içi ulaşım adeta bir işkenceye dönmektedir. Ana caddeler ve onlara bağlayan yan yollar da araç trafiği adeta durma noktasına gelmektedir. Havanın sıcak olması ile beraber bu trafik tıkanıklığı da adeta bir işkenceye dönüşmektedir.

 

Şehirlerde temiz ulaşım sistemlerinden ve ulaşım kaynaklı sera gazı ve hava kirletici emisyonları azaltmanın yollarından biriside bisiklet yollarıdır. Konya Büyükşehir Belediyesi bisiklet yolları konusunda çok duyarlı çalışmaktadır. Bu sıcak yaz günlerinde kolay, güvenli ve rahat bir şekilde ulaşımını bisikletle sağlamak isteyenler bu bisiklet yollarını kullanmaktadır.

 

Gerek çevre sağlığı ve gerekse de insan sağlığı bakımından bisiklet kollanmak en akıllı yoldur. Özellikle sanayi bölgeleri ve işyerlerinin yoğunluk kazandığı bölgelere giden yollar üzerinde yapılan bisiklet yollarını daima açık bulundurmalı ve vatandaşların kolay ulaşım sağlamaları konusunda yardımcı olmalıyız.

 

Şehirlerimizde ulaşım kaynaklı egzos gazları ve karbondioksit gazlarını minimize etmek için en kolay ve sağlıklı yolun bisiklet kullanmak olduğunu artık görmeliyiz. Yaz aylarında hem spor ve hem de eğlence için bisiklete binerek doğanın korunmasına da yardımcı olmalıyız.

 

Bisiklet yollarının yanı sıra bisiklet park yerlerini de çoğaltmalıyız.Özellikle şehir içlerindeki önemli caddelerin belli yerlerinde yapılacak olan bisiklet park yerleri insanımızın bisiklete binme isteğini artıracağı kanaatindeyim. Yerel yönetimlere bu konuda büyük görev düşmektedir.

 

Bisikletleri, ulaşım aracı olarak kullanmak için ana caddelerin bazı noktalarına bisiklet park yerleri yapmak gereklidir. Bu yüzden bisiklet yolları yapılacak şehirlerde, yol güzelgahının toplu taşıma ile entegrasyonu ve park yerlerinin oluşturulması bütüncül olarak planlanmalıdır. Bisiklet park yerleri için büyük alanlara ihtiyaç yoktur. Çünkü bisiklet yolları olan şehirlerde işe, okula ve alışverişe bisikletle gidip gelmek hem kolay ve ucuz hem de sağlıklı olmaktadır.

 

Ayrıca hepimizin de bildiği gibi bisiklet, temiz, güvenli, kolay satın alınabilen ve sağlıklı ulaşımın sürdürülebilir şeklidir.  Şehirlerde bisiklet kullanımı ve bisiklet yolları arttıkça, trafik tıkanıklığı, fosil yakıt kullanımı, gürültü kirliliği ve hava kirliliği minimize edilir.Bisiklet bakım ve onarım maliyeti araç bakım onarım maliyetine göre fevkalade düşüktür. O nedenle kendi sağlığımız ve doğanın korunması için bisiklete binmeli ve herkesi de binmeye heves ettirmeliyiz. Bisiklet şölenleri gibi organizasyonlar ile bunu sağlamamız mümkündür.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.