Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Hafta sonu için 5 kitap

Hafta sonu için 5 kitap

Ramazan ayı boyunca Konya’da boş vakit çoğalır. Çünkü herkes genelde işine çok geç başlar; işten çok erken ayrılır, dolayısıyla da kendi yapacağın işler dışında karşı tarafla yapılan işlerde muhatap bulmak zordur. Bunun bahanesi de “orucuz”dur.

 

Bu nedenle bulduğum boş vakitlerimde uzun zamandır göz atmak istediğim kitapları okuma fırsatı yakaladım. Bugün o 5 kitaptan bahsetmek istiyorum.

 

Birincisi çok değerli ağabeyimiz, halen Konya Büyükşehir Belediyesi Garajlar Şube Müdürlüğü görevinde bulunan, Türkiye Yazarlar Birliği üyesi Ömer Lütfi Ersöz’ün “Ayetlerin Işığında Peygamber Kıssaları ve Helak Olan Kavimler” isimli kitabı. Kitapta, isminden de anlaşılacağı üzere Hz. Adem’den başlayarak peygamber kıssaları araştırılmış. Sonunda Pompei kentinden bahseden kitabın başında da Fatiha Suresi’nin kısa bir açıklaması bulunmakta. Yazarın akıcı üslubuyla, kıssaları, zevk alarak, kitabı elinizden bırakmadan okuyacağınızı belirteyim.

 

İkinci kitabımız, sevgili hemşerim ve meslektaşım Cuma Ali Koçak’ın “Ereğli Ovası’nı Yakan Hüzün ‘Şehzade Mustafa’nın Katli’ “ isimli kitabı…

 

Cuma Ali dostumuz Ereğlili ve Ereğli’de gazetecilik yapan bir arkadaşımız. Bilindiği üzere Kanuni Sultan Süleyman’ın, Şehzade Mustafa’yı boğdurduğu yer olarak bilinen yer Ereğli sınırları içerisindedir. Bu olaya değinen Koçak bir tarihi roman tadında olayı anlatmış. TV’deki Kanuni dizisini izleyenler çok tanıdık bilgilerle de karşılaşacaklardır.

 

Kitabın ikinci bölümünü de Yunus Emre’ye ayıran Koçak; Derviş Yunus Emre’nin hayatını da gayet akıcı bir şekilde anlatmış. Keyif alınacak bir kitap olmuş.

 

Üçüncü kitabımız yine bir Ersöz olan; saygıdeğer büyüğümüz Salih Sedat Ersöz’e ait. Salih Sedat Ersöz, “Aydan Arı Günden Duru” isimli kitabında Müslümanların kardeşliği, birliği, beraberliğinin neden gerekli olduğunu çeşitli güncel örneklerle de anlatmış. FETÖ örneği, 15 Temmuz örnekleri bunun için çok yerinde ve sosyolojik tespitler olarak kitapta yer almış. Kitapta ilgi çekecek güncel konuların kritiği yanı sıra şiirler de okunmaya değer.

 

Bir diğer kitabımız genç bir kardeşimizin romanı. Dostumuz Ömer Çataltepe’nin kızı olan Ezgi Çataltepe’nin “Atlı Karınca” isimli romanını da Ramazan vesilesiyle okuyabildik. Romanın ana teması aslında hayat. Ezgi, hayatta yaşadıklarımızı gayet güzel betimlemiş. Aslında tek cümleyle de bunu kitabın başına koymuş “Kaçıyor, kovalıyor, dönüyorduk ama asla kimse kimseye dokunmuyordu.” Demiş. Aslında romanı okuyunca herkesin hayatta bir atlıkarıncada olduğu duygusunu hissediyorsunuz.

 

Bugün bahsedeceğim kitaplardan sonuncusu da Prof.Dr.Haydar Öztaş’ın “Ermenek(Taşeli) Bölgesinde Yetişen Bazı Endemik Bitkiler” kitabı.

 

Sevgili Hocam çok değerli bir çalışma yapmış. Ermenek bölgesindeki bitkileri teker teker incelemiş, fotoğraflarını çekmiş ve ilgilileri için hazır bir katalog haline getirmiş. Birçok bilim dalının da yararlanabileceği bir kaynak durumunda. Bu arada Sayın Hocamızın, hobilerinden birisi de fotoğraf çekmek olduğunu söyleyeyim. Ve kitabın içerisindeki bitki fotoğraflarında da bu özel ilgileri görebilirsiniz.

 

Hafta sonunu okuyarak geçirmek isteyenler için 5 tane kitap önerisini değerlendirmenizi salık veririm. İyi hafta sonları.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR