Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Meram makus talihini kırmalı

Meram makus talihini kırmalı

Geçtiğimiz gün Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’yu ziyaret ettim. Meram Belediyesi’nin çalışmalarından, gelecekteki hedeflerden bahsettik. Zaten Meram Belediye Başkanı’nın işinin zor olduğunu her fırsatta bahsetmişimdir. Hala aynı kanıdayım ancak Meram bence Belediye Başkanı’nı bulmuş durumda…

 

Yeni kanunla birlikte bilindiği üzere Meram’a 6 belde ile birlikte 22 de köy dahil olmuştu. Yani hizmet alanı çok artmıştı. Ancak aynı zamanda belediye faaliyetleri açısından da çok fazla “hareket kabiliyeti” olan bir alan değildir. Yani Meram’da bir büyük park yapmak isterseniz, bunun için bir alan bulmak neredeyse imkansızdır.

 

Tüm bu olumsuzluklara rağmen Başkan Toru; aile yaşam merkezleri, sosyal tesisler, spor merkezleri, gençlik merkezleri açmak için alanlar meydana getirdi. Hatta şöyle söyleyeyim; sırf 2017 yılında temel atılanlar da dahil olmak üzere 8-9 geniş alanlı kompleks tesisi Meramlı’nın hizmetine sunmuş durumda.

 

Kentsel dönüşümde Meram Belediyesi’nin sadece Konya’da değil Türkiye’de de öncü belediye olduğunu söylememe bilmem gerek var mı? Ve Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’nun bu konunun uzmanı olduğunu da yapılan işlerden rahatlıkla görebiliyoruz.

 

Yine sosyal ve sanatsal anlamda Bacıyani Meram gibi teşkilatlar; şehrin tasarım atölyesi gibi kuruluşlar da Meram’a yakışır kurum ve kuruluşlar olmuştur.

 

Buraya kadar yazdıklarımı okuyanlar hemen yaftayı yakıştıracaklardır; “neden övüyor” diye. Bu konuda da açıklık getireyim.

 

Öncelikle hepimiz biliyoruz ki Meram Belediye Başkanları sadece birer dönem başkanlık yaparak, Meram’da kalıcı olamamışlardır. Bu konuda Meram halkının bu başkanlara bir haksızlık yaptığı inancını taşımaktayım. Ve de bu haksızlığın en azından bundan sonraki dönemde yaşanmamasını istiyorum. Bu nedenle ed objektif bir bakış açısıyla Meram Belediyesi’nde yapılanlara dikkat çekmek istiyorum.

 

Meram, ilçenin gelişmesi açısından zor bir alan. Meram’da arsa yaratıp, bu arsaları ilçenin gelişmesine kullanabilmek ve üzerine bu yaratılan alanlardan maddi imkanlar sağlayabilmek her belediye başkanının harcı değildir. Bu başarılmıştır ve Meram’a belki de en büyük hizmettir.

 

Bunun yanı sıra Meram’daki demografik yapıya baktığımızda şehrin önde gelenlerinin ve yöneticilerinin ikamet ettiği alandır. Ve burada hizmete itirazların çabuk karşılık bulması büyük bir handikaptır.

 

İşte bütün bu zorluklara karşın Meram projelerle karşımıza çıkmakta ve bu projelerin hayata geçirilmesiyle çok daha gelişmiş ve modernleşmiş, kentleşmiş bir ileç olacağının sinyalini vermektedir.

 

Şimdi bu yazımdan sonra benim yazımı eleştirenlerden ricam “evinin önündeki çocuk parkının kaydırağının kırık olduğunu” yazmasınlar. Ricam; o tür şikâyetlerinizi belediyeye yapınız. Çünkü ben çok daha makro bir konudan bahsetmeye çalışıyorum.

 

Bu arada Ankara’da bir AK Parti’ye yakın bir isimden duyduğuma göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ilk kabul ettiği ilçe belediye başkanı, bizim başkan Fatma Toru imiş. Bunu da bir dipnot olarak vereyim.

 

Anlayacağınız, eğer Meramlı sahip çıkarsa, hem Meram’da başlatılan projelerin sonucunu göreceğiz; hem de Meram’ın her dönem farklı kişilerce yönetilmesi makus talihini kıracağız diye düşünüyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR