Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Bu yazım CHP’lilere!

Bu yazım CHP’lilere!

Malum AK Parti’de olduğu gibi CHP’de de seçimler dönemindeyiz. İlçe kongreleri tamamlandı veya tamamlanmak üzere ve ardından il kongresi gelecek.

CHP’de dışarıdan gözüken durum bir il başkanlığı yarışının yaşandığı ve bu yarışın kızışmış bir şekilde devam ettiği şeklinde…

Mevcut başkan Mehmet Ali Ünal, her ne kadar adaylığını resmen açıklamasa da tekrar aday gözüküyor. Başkanın dışında adaylığını resmen açıklamayan ama adaylığı beklenen diğer bir isim de Mimar İsmail Ünsal. Ayrıca Avukat Tarkan Büyükoktar da adaylığını resmen açıklayan tek isim. Son günlerde 15 gün önce Selçuklu İlçe Başkanlığı’na seçilen Avukat Barış Bektaş’ın da adının adaylar arasında geçtiğini belirteyim.

Belki başka adaylar da vardır ama ben sadece kulağıma gelenleri söylüyorum. O nedenle aday olup da adını burada yazamadıklarım gücenmesinler.

Zaten aslında konum il başkanlığı ile ilgili değil. Yani yukarıda ismini saydığım adaylar veya daha farklı adaylar da çıkar ve içlerinden birisi il başkanı olur. İyi ama iş burada bitmiyor ki…

Önemli olan Konya’da il başkanı olmak olmamalı. Çünkü artık bilhassa 2019’dan sonra ülke Ankara’dan direk ve yerelde de belediyeler adıyla yönetilecek. Bu bilinci tüm siyasetçiler edinmeliler.

Dolayısıyla il başkanı muhakkak önemlidir ancak il başkanından daha önemli olarak, parti meclisi(PM) üyeliği vardır.

Rahmetli milletvekili Nezir Büyükcengiz’den sonra Konya’da PM üyesi bir yönetici maalesef olmamıştır. Ama Konya bu sefer bu şansı tekrar yakalamıştır. Mevcut Milletvekili Hüsnü Bozkurt CHP PM üyesi olarak Konya’yı temsil etmek adına ve son derece yakışan bir politikacı olarak PM’deki yerini almalıdır.

“Bu iş, kendi akışında ilerlesin Genel Başkan da PM üyeliğine Hüsnü Bey’i yazsın” derseniz; bu iş olmaz. Politikada bunun yolları ve yöntemleri vardır.

Eğer kendi akışında yürüsün denilirse, bir kere açık ve net söyleyeyim; Kemal Kılıçdaroğlu, “ulusalcı” milletvekilleri arasında yer alan Hüsnü Bozkurt’u PM listesine almaz. Bu nedenle Konya delegasyonunun bir ve bütün olarak, hatta Konya kamuoyunu da yanına alarak, Kılıçdaroğlu’na baskı yapması şarttır.

Burada “Konya kamuoyuyla ne alakası var” diyebilirsiniz. Onu da söyleyeyim; 2019 seçimleri sürprizlere gebedir. Ve 2019’da cumhurbaşkanı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu görmek kuvvetle muhtemeldir. Dolayısıyla o zaman geldiğinde Konyalı CHP’lilerin de, Konya kamuoyunun da hamisi durumuna gelecek olan kişi bu PM üyesi olacaktır.

Dolayısıyla CHP’liler PM üyesini bu bazda değerlendirmeliler ve demokrasi havariliği yapıp saçma sapan isimler çıkartarak örgüt bütünlüğünü bölmemeliler.

Bu konuda kendisi ne düşünüyor bilmiyorum ama Konya için bir ihtiyaç ve görev olduğunu belirterek, şimdiden Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt’a başarılar ve destekler diliyorum. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR