Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Trafikte saygı şart

Karayolları Güvenliği ve Trafik Haftası’nı geride bıraktık. Ancak son zamanlardaki kaza haberleri de gösteriyor ki, trafik kuralları ve işaretlerinden bi haberiz. Marmaris ve Konya’daki otobüs kazaları buna en acı örneklerdir.

Yine Karayolları Güvenlik ve Trafik haftası nedeniyle bütün illerde hatta ilçelerde bile kutlamalar düzenlendi. Protokol mensuplarının da katıldığı bu törenlerde boy boy fotoğraflar çekildi, cilalı laflar edildi, trafik konusunda insanlara bilgi ve broşürler dağıtıldı.

Özellikle ilkokul düzeyindeki çocuklara trafik eğitimi ve bilgilendirilmesi yapıldığı bu hafta, daha sonra seneye tekrar hatırlanmak üzere sona erdi. Oysa trafik günlük hayatımızın en vazgeçilmez parçasıdır.

Aslında biraz sağlıkla düşündüğümüz taktirde,  trafik kuralları çok basittir. Öncelikle kendinize saygılıysanız, başkasının haklarına da saygılı olacağınız için kurallara uyarsınız.

Günümüzde bir çok trafik canavarının yaptığı gibi,  kelle koltukta araç sürerek başkalarının yaşamını da tehlikeye atmazsınız.

Direksiyon başına geçtiği zaman canavarlaşan kişilere karşı her zaman dikkatli olmalıyız. Hız yapmaktan ve başkalarının hakkını gasp yapmaktan vazgeçtiğimiz zaman biz bu trafiği öğrenmiş olacağız.

Tabi ki  trafik kurallarına uyma kültürü yalnız eğitimle olmaz.Bu konuda alt yapının da yeterli olması gerekir. Yollardan, kaldırımlara kadar  her şey kuralına uygun yapılmalıdır. Kaldırımın tam ortasına reklam panosu yapmamalı ve elektrik direği dikmemeliyiz.

Vatandaş olarak bizlerde kurallara uymayı sevmediğimiz için, Türkiye’de trafik kazalarında her yıl binlerce  yurdum insanı yaşamını yitirmekte , on binlerce insanımızda çeşitli şekilde sakat kalmaktadır.

Trafik kurallarına uymamız halinde ne kadar da Trafik haftası kutlasak boş. Önce kendimize ve sonrada karşımıza saygı göstermeyi öğrenmeliyiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.