Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Teknolojiye bağımlıyız.

Yaşadığımız yüzyılda teknolojik gelişmişlikle birlikte, insanların istedikleri bilgiye ulaşmaları kolaylaşmıştır. Ancak yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte bazı değerlerimizin de erozyona uğradığını hiç birimiz göz ardı etmeyelim.

 

Teknolojik  gelişmenin ürünü olan sosyal medyada ve  televizyonlarda yayınlanmakta olan  evlilik programları, bazı kötü yarışma programları, bazı diziler ve filimler başta olmak üzere tahrip edici etkisi olan televizyon ve medya programları Türk aile sistemini kökten tahribata uğratmaktadır.

 

 Zira toplum, bu medya ve televizyon programlarını kendilerine rol model olarak alıyor ve sonucunda da toplumsal dejenere kaçınılmaz oluyor.  Artık en temel seviyedeki telefonlarda bile internet var ve hemen herkesin elinde bir akıllı telefon duruyor.

 

Teknolojiye olan bu kadar bağımlılık  eğitimcileri ve sosyologları da endişelendiriyor. Özelliklede son yıllara adeta salgın hale gelen twitter, facebook ve instagram gibi bazı sosyal medya araçları insanları adeta tahrip ediyor.

 

İyiye ve güzel kullanıldığı zaman çok faydalı olan sosyal medya araçlarını maalesef çoğumuz başka amaçlar doğrultusunda ve bilinçsizce kullanmaktayız. Günün neredeyse 24 saatini fotoğraflayıp paylaşanlardan tutunda yediği yemeği paylaşanlara kadar neler ararsanız var.

 

Teknolojiye ve sosyal medya araçlarına bu kadar bağımlı olmak artık evlilikleri de sıkıntıya sokmaya başlamıştır. Gazetelerde buralardaki paylaşımlar sonucu yıkılan yuvaların ve işlenen cinayetlerin haberlerini okumaktayız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.