Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Sırada İran var

Dünyanın en ateşli ve karışık bölgesi olan Ortadoğu’da şimdi de İran karışmaya başladı. İran’da son günlerde meydana gelen olaylara bakacak olursak, yabancı parmağını görmek mümkün.

Türkiye’nin en yakın komşularından ve en çok ticaret yaptığı İran’daki karışıklık hiç şüphe yok ki bizi de çok ilgilendirmektedir.  İran’da 28 Aralık’ta Meşhed’de halkın ekonomik sıkıntılarını protesto etmeye başlaması toplumun bir kısmının parasını iflas eden finans merkezlerinde kaybetmesi ile başlamıştır.

1979 yılından beri ABD’nin ambargo uyguladığı İran’da  başta ABD olmak üzere Batılı devletler tarafından uygulanan sıkı ambargo ile yaşamlarını devam ettirmeye çalışan insanların paralarını bu şekilde kaybetmesi protestoların kendiliğinden ortaya çıkmasının en önemli temel faktörüdür.

Kısa süre içerisinde bir çok İran şehrine sıçrayan eylemler, düzene protesto haline gelmeye başladı. Özellikle İran’ın nükleer politikasından rahatsız olan ABD’nin bu işte parmağı olduğunu bilmek için sihirbaz olmaya gerek yoktur.

1979 yılında İran Devrim hükümetini içine sindiremeyen ABD ve batılı ülkeler, o zamandan bu yana İran’a karşı eylemler için zemin hazırlamaya başladılar. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle başlayan eylemler daha sonra “Ruhaniye ölüm” haline gelmeye başladı.

Ancak zaman içerisinde İranlıların olayların farkına varması ve kullanıldıklarını anlaması sonucu, eylemlere katılım her geçen gün azalarak geçtiğimiz Cuma günü de hükümete destek eylemleri haline dönüştü. Ortadoğu’daki kargaşalıktan medet umanlar yine umduklarını bulamadılar.

Bütün dünyanın Kudüs üzerine odaklandığı bir zamanda İran’da yapılmaya çalışılan karışıklık eylemlerinin Kudüs’ün gündemden düşürülmesi için yapıldığını artık herkes anladı. Türkiye ilk andan itibaren İran Hükümetine destek vererek, batılı devletlerin amaçlarına ulaşmasına engel oldu.

Bölgemizin huzuru adına Türkiye üzerine düşeni yapmıştır ve yapmaya da devam edecektir. 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişiminde Türkiye’ye ilk destek veren ülkelerin başında olan İran’la olan dostluğumuzu ve kardeşliğimizi kimsenin bozmasına izin verilmeyecektir. Batılı devletler ve özellikle ABD, artık bölgemizde istediği gibi at oynatamayacağını görmüş oldu. Çünkü bölgenin güçlü lideri olan Türkiye var.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.