Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

NATO’yu yeniden değerlendirmeliyiz

Kuzey Atlantik Paktı veya Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü olarak bilinen kısa ismi NATO olan kuruluş, dünyanın farklı bölgelerinden 28 ülkenin içerisinde bulunduğu 1949 yılının Nisan ayında imzalanmış bir antlaşmadır. Örgütte yer alan ülkelerden ikisi Amerika Kıtası'nda, diğer yirmi altısı Avrupa Kıtası'nda bulunmaktadır. Kurulduğu dönemde 12 üyesi bulunan örgüt, 2009 yılı itibariyle toplam 28 üyeye ulaşmıştır. NATO'nun açılımı "North Atlantic Treaty Organization"dır.

Türkiye'nin NATO'ya girdiği 1952 yılından bu yana bütün taahhütlerini harfiyen yerine getirerek NATO'nun hem en büyük müttefiklerinden birisi olmuş  hem de NATO'nun kuruluş amacına ve konseptine uygun davranan bir ülke olduğunu göstermiştir.

Ancak 1952 yılından bu yana meydana gelen hadiselere ve politikalara baktığımızda NATO, Türkiye ile ilgili olarak taahhütlerini yerine getirmemiştir. Türkiye'nin NATO üyesi bir ülke olarak desteklenmesi gerekirken çoğu yerde bu desteği NATO’dan görememiştir.

NATO; Türkiye'ye karşı yapılan provokasyonlara alet olmuş  hatta bazen de bu provokasyonların bir merkeziymiş görüntüsü vermiştir. Son yaşanan kriz bunun en açık göstergesidir.

NATO'nun düzenlediği Norveç'teki Trident Javelin Tatbikatı’nda Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedef olarak kullanıldığı görülmüş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Türk askerleri tatbikattan çekilmiştir.

Milletlerin huzuru ve güvenliği adına kurulan NATO, ne yazık ki ABD adına mazlum milletlerin başına bela olmuştur. Komşularımız Irak ve Suriye’yi cehenneme çeviren NATO,

Türkiye’de yaşanan terör olayları desteklemiş  ve hain terör örgütü PKK- PDY’ye silah verdiği belli olmuştur.

Sinsi amaçlarının İslam ülkeleri arasında huzursuzluk ve iç karışıklık yaratmak olarak belirtebileceğimiz NATO, diktatör diye hedef alarak katlettikleri Kaddafi’nin Libya’sında şimdi bin yıl önce olduğu gibi köle pazarları kurulup köle ticareti yapılmasına göz yumuyor.

Türkiye’de yaşanan terör olaylarında, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardında, PKK-PYD-IŞID-FETÖ hain terör örgütlerinin desteklemede, PKK-PYD’ye binlerce tır silah vererek evlatlarımızı şehit ettiren  ve Müslüman halkın katledilmesine göz yuman NATO değil mi?

Yıllardır bize ermeni soykırımı yalanı ile dünya ülkeleri ile tecrit edilmemizi sağlamaya çalışan NATO’nun son skandalı ile güvenilirliği ve müttefikliği tartışılır hale gelmiştir.

Artık daha fazla beklemeden, derhal meclis toplanmalı, 1952’de NATO’ya girdiğimiz yasa tartışmaya açılmalıdır. Başta İncirlik, Diyarbakır ve Malatya Kürecik olmak üzere 15 üs derhal kapatılmalı, yabancı askerler ülkelerine geri gönderilmelidir. Ülkemiz Allah’a şükür kendisini savunacak silaha da güce de ve imana da sahiptir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.