Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

İyi ki varsın MOBESE

MOBESE ile suçluların hemen belirlenmesini, EDS veya TEDES ile de trafik magandalarının cezasını çekmelerini sağlamış durumdayız. Medyadaki haberlerde sizinde dikkatinizi çekmiştir, bir çok olay MOBESE sayesinde faili meçhulsuz kalmamış durumda.

Şehrimizin bir çok ana arteline konulan MOBESE’ler ile artık suç ve suçlular cezasını çekmektedir. MOBESE kameralarının olduğu bölgelere girecek olan kötü niyetliler bile artık iki kere düşünmek zorunda kalıyorlar.

Türk emniyet güçleri bir çok olayı MOBESE’ler ile çözüme kavuştururken artık faili meçhul diye bir şey de unutulmaya başlandı. Belirli yerlere kurulan MOBESE’ler ile hiç vir şey yapanın yanına kar kalmamakta.

MOBESE  kameraları ile işlenen cinayetler, gasplar, hırsızlıklar, kazalar gibi pek çok suç unsuru ve bu suçu işleyenlerin armut gibi toplanmasına ve kafalarda sorun işareti kalmamasına vesile oldu. Bu sistemin daha yaygınlaşması demek güvenli bir toplum demek olduğunu unutmamak lazım. Çok pahalı bir sistem değil, yani kaçınacak bir şey yok, hele toplu alanların güvenliği adına elzemdir.

Konya’mızda da uygulanan MOBESE sistemi tam olarak oturmuş değil. Her şeyi devletten ve polisten beklemek yerine toplu işyerleri, toplu siteler bu sisteme mutlak geçmelidir. Hatta bence sokaklarda bu işi önemsemeli. Ayrıca  toplu işyerleri, toplu konutlar, toplu sitelerin bu sisteme geçmeyenleri varsa derhal harekete geçmeli ve MOBESE sistemini kurdurmalıdır.

Emniyet teşkilatımızın yeni kurulan toplum destekli polislerinin çalışmalarını yakından takip ediyorum. Toplumun huzuru ve güvenliği için yaptıkları çalışmalarda ortada. Bizde polisimize destek olmak amacıyla ev ve işyerlerimizin bulunduğu sokaklarda MOBESE kameraları yerleştirerek onlara yardımcı olmalıyız.

Millet ve polis elele vererek yapacağımız çalışmalar ile suç ve suçluların en aza inmesini sağlarken aynı zamanda da kendi güvenliğimizi de sağlamış oluruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.