Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Gürültüye geçit yok

Özellikle trafik başta olmak üzere günlük hayatımızda gürültü yapmak veya yapılmasına sebep olmak yasaklandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gürültü ile mücadele konusunda 81 ilin valiliğine bir genelge göndererek, gürültü konusuna dikkat çekti.

 

Bundan böyle trafikte gereksiz korna çalmak, yüksek sesle müzik dinlemek, komşusunu gürültü ile rahatsız etmek, sokaklarda yüksek sesle konuşmak gibi insanın kulağını tırmalayan ve huzurunu bozan gürültülere ceza var.

 

Evinde hastası olanlar, küçük bebeğini uyutmaya çalışanlar, evinde ders çalışanlar ve işyerinde huzurlu bir çalışma isteyenler için bu genelge çok yararlı. Ancak bunun nasıl denetleneceği veya denetimlerin yapılıp yapılmayacağına bakacağız.

 

Yeni genelge ile gürültü yapmanın cezası 105 lira. Gürültü yaptığı belirlenen kişilerden bu para alınacak. Artık bu genelge ile sokaklarda megafonla satış yapanlarda yandı. Veya aynı şekilde aracının üzerindeki megafonu açarak sürücüleri veya seyyar satıcıları uyaran Trafik ve de zabıtalarda aynı şekilde uyarılacak mı?

 

Hepimiz biliyoruz ki, kimi kendini bilmez  sürücüler, araçlarının egzozlarını özellikle delerek, kulak zarını yırtacak gürültülerle araç kullanıyorlar. Gecenin geç vaktinde sokak aralarında drift atan sürücüler var. Vatandaş her ne kadar şikayetçi olsada bunları yakalamak mümkün değil. İnşallah bundan sonra bunlara özellikle dikkat edilecektir.

 

Şu bir gerçek ki; gürültü kirliliği, insanı fizyolojik ve ruhsal açıdan hasta ediyor. Stres oluşturuyor, saldırgan yapıyor, hipertansiyona, duyma kaybına, uyku bozukluğuna yol açıyor.

Gürültü kirliliği gelişmiş ülkelerde ilkelliğin ve geri kalmışlığın bir göstergesi olarak görülüyor. Bu genelge ile bütün bu ilkelliği yapanlar cezalandırılır ve huzurlu gün ve geceler geçiririz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.