Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Etse ne olur, etmese ne olur?

24 yıl sonra unutulmuşluğun verdiği ızdırapla yeniden gündeme gelmek isteyen birisi, Mecliste yapılan yemin töreninde yine yapacağını yaptı. Amacı sadece kendisini gündeme taşımak olan bu kişinin yemin etmesi veya etmemesi bir anlam ifade etmez.

“Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı kalacağıma, toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma, büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim” yemin metnini tam olarak eksiksiz okumayan milletvekili olamaz.

Ancak Türk askerine hakaret ediyorsa, Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde hendekler kazılıyor, bombalar patlıyor, özerklikler ilan ediliyorsa ve bu kişi bunlara çanak tutuyorsa yemin etse ne olur, etmese ne olur?

Sırtlarını terör örgütüne dayadıklarını açıkça ifade edenler, ilkelerine bağlı olmak için yemin ettikleri Atatürk’ün resmine bile tahammül edemiyorlarsa, Türk Bayrağı’na her türlü saygısızlığı yapıyorlarsa yemin etseler ne olur, etmese ne olur?

Hemen her toplantılarında kin kusanlar, milletin bölünmez bütünlüğünü! Hukukun üstünlüğü! Toplumun huzur ve refahı! Kelime anlamlarından öteye gitmiyorsa, Büyük Türk milleti demekten ar edip, Türkiye milleti diye yemin ediyorlarsa, ama maaş zamanı gelince Türk lirasından maaş alıyorlarsa yemin etseler ne olur, etmeseler ne olur?

Ancak kanıma dokunan küfür ettikleri Türk askerlerin karşılarında selam durdurulması! Acı olan bu kadar saygısızlığı Anayasanın onlara sağladığı dokunulmazlık hakkıyla yapmaları! Acı olan alıştırılmamız, duyarsızlaştırılmamız, tepkisizleştirilmemiz. Acı olan bu durumlar karşısında binlerce şehidimizin kemiklerinin sızlaması.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.