Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Erken seçim görünüyor

Genel seçimlerde seçmenin hiçbir siyasi partiye tek başına iktidar olma hakkını vermemesinin ardından devam etmekte olan koalisyon çalışmaları adeta arap saçına döndü. Henüz seçim sonuçlarının resmi gazetede yayınlanıp sonuçların resmiyet kazanmamasına  rağmen partiler koalisyonla ilgili görüşlerini açıklamaya başladı bile.

Seçim sonuçlarının resmileşip milletvekillerin yemin etmesinin ardından temayüller gereği hükümeti kurma görevi verilecek olan Ak Parti cephesinde moraller bozuk olsa da milletin tercihine saygı duymaktan başka yapacağı bir şey yok. Koalisyon hükümetini kurabilmek için CHP, MHP ve HDP’nin kapısını çalacak. Muhtemelen bir anlaşma çıkmayacak. Millet iradesine saygı duymak için uzlaşı kültürüne başvuruyor gibi yapacak.

Halkın da beklediği gibi  burada en kuvvetli ihtimal MHP ile koalisyon kurmak olsa da bu çok zor görünüyor. MHP’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı devre dışı bırakma isteği ile barış sürecinin sona erdirilmesi bu ortaklığı tıkayan en önemli iki faktör. AK Parti’nin Erdoğan’ı devre dışı bırakma olasılığı olmadığı gibi barış sürecini de askıya almayacaktır.

Bu yüzden AK Parti ile MHP’nin koalisyon kurma ihtimali zayıf görünüyor. Peki CHP ile MHP koalisyon kurabilir mi? Bu olasılık yüksek. Ancak HDP’nin de bu ortaklığa destek vermesi gerekiyor. Yoksa 276 rakamına ulaşılamıyor. HDP’nin yer aldığı bir ortaklığın MHP’nin baraj altında kalması anlamına geldiğini en iyi Bahçeli biliyor.

O yüzden başta da yazdığımız gibi MHP ile HDP’nin aynı koalisyonda yer alma ihtimali yok. Tüm bu denklemlere bakıldığında ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu halka şu mesajı verecek. “Seçmenin tercihine saygı duyuyoruz. Verilen mesajı da aldık. İstikrarın devam etmesi için her şeyi koalisyona hazırız. Elimizi sıkmadan herkese uzatıyoruz. Ancak kimse uzlaşmaya yanaşmadı” diyecek. Böylelikle erken seçim de kaçınılmaz olacak. Bu olasılık her geçen gün daha da artıyor. Çok değil önümüzdeki aylarda bir erken seçim olursa kimse şaşırmasın. YSK en erken seçimin Kasım ayında yapılabileceğini açıkladı bile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.