Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Eğitim şart

 

Günümüz dünyasında en önemli konulardan biri hiç şüphe yok ki çevre konusudur. Yeşil bir çevrede yaşamak herkesin hakkıdır. İnsan yeşil bir çevre içerisinde dinlenir, ruhu huzur bulur ve rahatlar. Konya da yeşil çevre konusunda zengin illerin başında gelmektedir.

 

Gerek büyükşehir ve gerekse merkez ilçe belediye başkanları sorumlu oldukları alan içerisinde yeşil çevreye ve parklara büyük önem vermektedir. Ancak yapılan bu yeşil alanları biz yeterince koruyabiliyor muyuz?

 

Özellikle Yazır Mahallesi ve Sancak Mahallesi’nde oturanlar Yeni İstanbul Caddesi etrafında yapılan yeşil alanları doyasıya yaşamaktadır.Uçsuz bucaksız yeşil alanlar içerisinde kimileri spor yaparken, kimileri kamelyalarda oturmakta ve kimi de ailesiyle beraber yeşil doğa içerisinde yürümektedir.

 

 

Ancak bizim için yapılan yeşil alanlarda gezenlerin en büyük sıkıntısı sağa sola atılan poşetler, plastik şişeler ve kamelyalarda oluşan çekirdek artıklarıdır. Bu kötü görüntüler ister istemez insanı üzüyor ve ister istemez “eğitim şart” dedirtiyor.

 

Bizim rahat olmamız için o kadar para harcanarak yapılan yeşil alanları korumamız gerekir. Bunu belediyelerden beklemek olmaz. Belediyeler zaten bakımından düzenlemesine kadar her şeyi yapıyor. Bizler için yapılan yerleri de korumak bize düşüyor.

 

İlla bir şeyi korumak ve kollamak için cezai yaptırımı mı olması lazım? Evimizde de mi böyle davranıyoruz? Elimizdekileri sağa sola atmak insanım diyen birisine yakışır mı? Evimizi nasıl temiz, tertipli ve düzenli tutuyorsak toplumsal alanlardaki yeşil alanları da aynı duyarlılıkla korumamız lazım.

 

Yurt dışına gidenler hep oralardaki çevreye olan duyarlılığı anlata anlata bitiremezler. Bizler aynı duyarlılığı neden gösteremiyoruz? Yurt dışından gelen kişiler ellerindeki poşet ve artıkları atmak için çöp sepeti ararlar ve oraya atarlar. Her tarafta artık çöp kutularımız var. O zaman biraz dikkat lütfen.

 

Bizim için yapılan yeşil alanları daha  temiz tutmalıyız. Bizim nefes almamızı ve ailecek hoş vakitler geçirmemizi sağlayan bu alanlar hepimizin ortak malıdır. “Nasıl bulmak istiyorsan öyle bırak” sözünü unutmayalım. Çocuklarımıza örnek olmak için bizler ellerimizdeki çöpleri sağa sola atmayalım.

 

Artık 2017 yılındayız. Modern ve çağdaş bir ülke olduk diye seviniyoruz. Ancak modernlik ve çağdaşlık toplumsal duyarlılık ile mümkündür. Çevre konusunda çocuklarımızı bilinçlendirelim ve yaptıklarımız ile onlara örnek olalım. Sağa sola atılan çöpler  Konya’mıza yakışmıyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.