Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Kurban bayramı yaklaşıyor

Kurban bayramı yaklaşıyor

Kurban bayramına sayılı günler kala, herkesi bir kurban telaşı sardı. Bu yıl dişi ineklerin satışına izin verilmeyeceğinin açıklanmasının ardından suni olarak kurban fiyatları da yükselmiş oldu.

 

Maddi durumu yerinde olan her Müslüman için emredilmiş olan en eski ibadeti yerine getirmek isteyenleri şimdiden bir telaş kapladı. Aile ve iş toplantılarının konusu kurban fiyatları olmaya devam ediyor. Bu konu bayram gününe kadar da devam edecek gibi.

 

 

Kurban,  emek verilerek yetiştirilen veya para verilerek satın alınan bir hayvanın, Allah için feda edilmesidir. Allahın rızası için kesilen   kurbanın kanı daha yere düşmeden, sahibinin günahları dökülmektedir. Ayrıca kesilen kurbanımız, tüyleri, boynuzları ve ayaklarıyla mahşer yerine gelip, bizlere şahitlik edecektir.

 

 Kurban’ın ne denli etkili ve manevi bir ibadet olduğunu hepimiz biliriz.Anadolu’da pek çok aile, oğlunu askere gönderirken, bir parmağına ya da bir tutam saçına kına yakarlar. Dine, vatana, millete feda olsun, kurban olsun diye. Bizim örfümüzde de “Kurbanın olayım” dendi mi, her türlü kötülüğe son verilir. İşte kurban, böylesine etkili ve kıymetli bir isimdir.

 

Bazı maneviyat düşmanlarının  her sene olduğu gibi bu yılda  hayvan katliamı yapılıyor, et israfı oluyor, hayvan kesimi durdurulsun gibi sataşmaları olacaktır. Vatandaşımız gereksiz ve tutarsız bu gibi sözlere aldırış etmemeli, kurban ibadetini en iyi şekilde yaşamalıdır.

 

 Artık belediyeler kurbanlık hayvan satış ve kesim yerlerini en güzel şekilde yaparak, vatandaşların hizmetine sunmuştur. Bizler de kurban ibadetine yakışır bir şekilde hijyenik ortamlarda ve ehil insanların katkıları ile kurban ibadetimizi yerine getirmeliyiz.

 

Yetkili ağızlardan yapılan açıklamalar kurban fiyatları konusunda telaşe kapılmaya gerek olmadığını göstermektedir. Kurban bayramı yaklaştıkca fiyatlar tam olarak dengelenecektir. Hükümetimiz bu konuda gerekli çalışmaları yapacağını açıkca göstermiştir. Kurban alırken acele atmamak ve bayramı beklemek çok sağlıklı olacak diye düşünüyorum.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Ekmekcioğlu Arşivi
SON YAZILAR