Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Asıl iş, yardımcı iş ne demek?

Asıl iş, yardımcı iş ne demek?

Ülkemizin kanayan yaralarından biri olan taşeron işçilere kadro verilmesi konusu bugünlerde yeniden gündemde. Yaklaşık 1.5 milyon taşeron işçinin  çalıştığı kamuda, seçim öncesi herkese kadro verileceği açıklanmasına rağmen şimdi bu rakam aşağılara çekiliyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal kamuda asıl işte çalışan 100 ile 150 bin taşeron işçinin kadroya alınacağını söyleyerek, kadroya alınacak işçiler için de “asıl iş, yardımcı iş ayrımı yapılacağını söylemesi, taşeron olarak çalışan işçilerde büyük huzursuzluklar yarattı.

İşçiler, “Bu yaklaşım, sorun çözücü bir yaklaşım değildir. Kamuda belediyeler dâhil 1,5 milyon taşeron işçisi varken, açıklanan 100-150 bin kadro hangi kıstaslara göre dağıtılacaktır? Kimin kadroya alınacağını, kimin kadroya alınmayacağının temel belirleyeni olan; “asıl iş, yardımcı iş” hangi kıstaslara göre belirlenecektir” diye sıkıntılarını dile getirmektedir.

Belediyelerde, sağlıkta, güvenlikte çalışmakta olan milyonlarca taşeron işçiler, “taşeron işçiler  bu ülkenin vatandaşı değil midir? Kamuda taşeron işçilere ayrımsız kadro istiyoruz. Belediyeler dâhil 1,5 milyon taşeron işçisinin çalıştığı kamuda, seçim önceleri herkesin kadroya alınacağı ima edilirken, bu sayı ilk önce 200-250 binlere, şimdi ise Bakanın açıklamaları ile 100-150 binlere düşürüldü.” Demektedir.

 Maliye Bakanının kadroya alınacak işçiler için açıkladığı  “asıl-iş, yardımcı işin” ayrımının tamamen yanlış bir uygulamadır. Bu yaklaşım, sorun çözücü bir yaklaşım değildir. Eğer kangren olmuş taşeron sorunu gerçekten çözülmek isteniyorsa, o sorunu yaratan nedenler, yani sorunun kaynağı ortadan kaldırılmalıdır. Ülkemizde taşeron sistemi tam anlamıyla bir köle ticaretine dönüşmüştür.

Aslında taşeron işçiliği bu ülkenin sosyal bir sorunu, kanayan yarasıdır. Eğer Hükümet tasarruf yapacaksa, kadrolardan değil; israfı önleyerek, lüks ve şatafattan kaçınarak tasarruf yapmalıdır. Bakanlık yetkililerinin masa başında oynattığı kalemler, on binlerce emekçi ve ailesinin yıllardır kurduğu kadrolu çalışma hayalini yok etmektedir. Buna hiç kimsenin hakkı yoktur.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Ekmekcioğlu Arşivi
SON YAZILAR