Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Ak Parti’de kongrenin ilk ayağı tamamlandı

 

İktidar partisi Ak Parti’de delege seçimleri sessiz ve sakin bir şekilde sona erdi. 26 Temmuz tarihinde sona eren delege seçimlerinin ardından şimdi bütün gözler ilçe kongrelerine dönmüş durumda.

 

Kurulduğu günden bu yana kurumsal çalışmaları ile dikkat çeken Ak Parti, “mekanik yorgunluğu” atlatmak adına yeni kongrelere büyük önem vermektedir.Delege seçimlerinin ardından Kurban Bayramı sonrasında başlayacak olan ilçe kongreleri bu nedenle çok önemlidir.

 

Bilindiği gibi Ak Parti’de ilçe ve il kongreleri şimdiye kadar hep tek adaylı yapılıyor. Yıllardır süre gelen bu alışkanlık delegeler tarafından da tartışmasız kabul görüyor. Ancak bu durumun iki farklı özelliği olmaktadır.

 

Birincisi, tek  adaylı başkanlık seçimlerinde teşkilat içindeki bir takım huzursuzluklar ve tartışmalar gün yüzüne çıkamıyor. Delegeler birlik ve bütünlüğün korunması adına gösterilen adaya bazen da istemeden oy veriyorlar.

 

İkincisi ise, bu şekilde gidilen kongrelerde birden fazla adayın yarışması halinde teşkilat içerisinde bir takım bölünmeler söz konusu olabiliyor. Delegeler arasında yaşanan bu ikilik sonucu başarılı bir yönetim hayata geçirilemiyor. Küskünler ve kırgınlar oluyor.

 

Ak Parti’de yaşanan delege seçimlerinin tamamlanmasından sonra şimdi ilçe başkanlarının kim olacağı konusunda tartışmalar kapalı kapılar ardında yaşanmaya başladı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dile getirdiği “değişim” sürecinde mevcut ilçe başkanlarının yeri garanti değil.

 

Genel Merkez tarafından bazı ilçe başkanlarına bir süre “biraz dinlen” denilip yeni başkan isimleri empoze edilebilir. Genel Merkez’ce belirlenecek yeni isimlerle kongreye gidilebilir.”Yeni bir kişi, yeni bir heyecan” demek diyerek ilçe başkanlarında değişiklikler olabilir.

 

Ak Parti’de yaşanan kabine değişikliğinin ardından şimdi de teşkilat değişimleri ile 2019 kadrolarının göreve getirilmesi kaçınılmazdır. Ancak görünen o ki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasının ardından partinin ilçe ve il kongrelerinde önemli ölçüde değişimler olacak ve bazı ilçe ve il başkanlarına “biraz dinlen” denilecek

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.