Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Yeni Kabine hayırlı olsun

Yeni Kabine hayırlı olsun

AK Parti’nin yeni genel başkanından, yeni Başbakandan sonra şimdi de yeni bakanlar kurulu açıklandı.

Bu tür dönemlerde her vilayetin kendine özgü bakanlık beklentileri olur. Edirne’den Ardahan’a tüm halk kendi ilinden bir milletvekilinin bakan olmasını dört gözle bekler. Tabii ki Konya da Hükümet partisine 12 milletvekilliği vermiş bir il olarak bir bakanlık bekliyordu. Ama birkaç gündür yazdığım yazılarda da belirttiğim üzere Konya milletvekillerinden birinin bakan olmaması siyasi adap gereği kuvvetle muhtemeldi.

Şimdi tabii ki muhalefet bunu kullanacak “12 milletvekili verdiniz, bir bakanlık alamadınız” diye AK Partililere yüklenecektir. Bunu da hoş görmek lazımdır, muhalefetin işi de zaten budur.

Ancak tüm hemşerilerimiz bilmelidir ki, zaten çok da hoş bulmadığımız bir şekilde görevi bırakan Ahmet Davutoğlu’nun 1. sıra milletvekili olduğu ilimizde bir de diğer bir milletvekili bakan yapılmış olsaydı bu iyiden iyiye Konya’nın meclisteki en birinci temsilcisine yapılmış bir haksızlık olacaktı.

Konyalı bunlar bırakmalı ve artık Konya’ya, Ahmet Davutoğlu zamanında başlanmış olan yatırımlar ve projeler varsa, ne şekilde devam edecekse bunun takipçisi olmalıdır. Bakanlık yarışını bırakmalıdır.

Kabineye baktığımızda görünen odur ki, daha çok, iş yapacak, icraat yürütecek bir ekip görevlendirilmiş. Yani teoriden daha çok pratik ağır basacak bu ekipte. Dolayısıyla bu ekiple anlaşılan o ki, icraatlar, yatırımlar ve projeler arttırılacak gibi gözüküyor.

Aslında Hükümetle ilgili yapılan “inşa ve icra Hükümeti olacaktır” sözü bu listeye göre çok yanlış gözükmemektedir.

Zaten daha önce de yazılarımda belirttiğim gibi bu Başbakan değişimi ile birlikte bir “başkanlık” sistemi uygulaması görülecektir. Yani başkan; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkan yardımcısı da Binali Yıldırım uygulamasını bundan sonra ki süreçte göreceğiz.

Ayrıca Başbakan Yıldırım’ın dün yaptığı ilk grup konuşmasında verdiği terör mesajı da gayet manidardır. İcra ve inşa için engellenmesi gereken belki de ilk olay ülkedeki terördür ve bu terör konusunda yeni Hükümetin oldukça yoğun bir mesai harcayacağı mesajı her fırsatta verilmektedir.

Burada tabii ki terör deyince de sadece PKK veya IŞİD terörü değil FETÖ terörünü de anlamak gerekmektedir.

65. Hükümet’in tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dileyerek bugün ki yazımı bitireyim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR