Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Başbakanım Konya’ya sahip çıkın

Başbakanım Konya’ya sahip çıkın

Türkiye Cumhuriyeti’nin son başbakanı Binali Yıldırım bugün Konya’da. Bir Konyalı olarak öncelikle “hoş geldiniz” demek istiyorum.

Sayın Başbakanım şunu baştan söylemeliyim ki; Konya hiçbir partiye AK Parti’ye verdiği destek kadar destek vermemiştir ancak en çok da bu dönemde sahipsiz kalmıştır.

15 yıllık AK Parti iktidarında, Konya’da AK Parti ile anılacak bir proje ismi vermek oldukça güçtür. Hızlı tren denilebilir ama Türkiye’nin dört bir tarafına yapılırken Konya’ya da yapılan bir yatırımdır. Duble yollar derseniz, Türkiye’nin her tarafına yapılırken Konya’ya da yapılan bir yatırımdır. Bunun gibi birçok örneği verebiliriz, yani konjonktür gereği her yere yapılan yatırımlardan Konya da faydalanmıştır. Hatta kalkınmada öncelikli iller konusunda Konya’dan ayrılma Karaman, Aksaray bile Konya’dan daha şanslı olarak birçok yatırımdan yararlanmıştır.

Sayın Başbakanım kısacası Konya sahipsiz kalmıştır ve halihazırda sahipsiz kalmanın getirdiği zorluklarla boğuşmaktadır.

İşin siyaset ve ekonomi yanını geçiyorum; sporda bile sahipsiz kalmışızdır.

Atiker Konyaspor takımı son üç ayda Türkiye’nin en büyük kupalarından Türkiye Kupası’nı Eskişehir’de; Süper Kupa’yı Samsun’da bileğinin hakkıyla almış ve tarihinde bir ilki yaşamıştır. Ancak burada da “eski Türkiye” uzantılarının ayak oyunları bitmek bilmemiş ve Konyaspor takımına 5 maç seyircisiz oynama ve 350 bin TL de para cezası vererek TFF de tarihinde bir ilki gerçekleştirmiştir. Burada Konyaspor kulübüyle beraber, Konyaspor taraftarı ve tüm Konyalılar cezalandırılmıştır. Bu cezanın asıl nedenine bakınca görülecektir ki, TFF Samsun’da görevini becerememiş, organizasyonu yapamamış ve bu beceriksizliğinin faturasını da takımlara havale etmiştir.

Ancak beceriksiz TFF’nin Konya ile uğraşması burada bitmemiş, bu sefer TSYD Genel Merkezi’ni de kullanarak Konya basınını cezalandırmaya kalkmıştır. Konya basınına akreditasyonları kısıtlamış, orada da tam bir adalet sağlayamamıştır. Onu da ağzına yüzüne bulaştırmıştır. Ama sonuçta Konya basını da bu beceriksizler yüzünden mağdur edilmiştir.

Tabii ki Konyaspor bu kadarla da kurtulamamış; beceriksiz federasyonun, bu beceriksizliklerini ortaya koyarak Konya halkının düşüncelerine tercüman olan Konyaspor Kulübü Başkan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü Ahmet Baydar anlamsızca 45 gün hak mahrumiyeti ve 30 bin TL de para cezasıyla cezalandırılmıştır.

Bu TFF Türkiye spor tarihine kara harflerle yazılacaktır, bu muhakkaktır ama bunun için yapılması gereken en önemli şey bu karanlık tavırların devam etmesini önlemektir. Türkiye’nin birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacı olan bu günlerde, vatandaşın tek moral bulduğu sporu, birleştirme hedefi yerine ayrıştırma adına kullanırsanız, yarın önüne geçemeyeceğiniz daha büyük sorunlarla karşılaşmanız içten bile değildir.

Sayın Başbakanım, bu konuya el atın. Federasyonların amacı vatandaşı spordan uzaklaştırmak değil, bilakis yakınlaştırmak iken, bu amaca aykırı çalışan federasyonların görevi bırakmalarının çok daha yararlı olacağı inancındayım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR