Orda bir yer var çok uzak değil…

Meram Yaka Yolu üzerinde çalışanlarının yarıdan fazlasının Down Sendromlu gençlerin oluşturduğu, güler yüzleri, birbirinden lezzetli ikramları, harika yerleşim alanları ile bir iş yeri var.

 

Yasemin ve Uğur Devecioğlu çiftinin Down Sendromlu oğulları Gökhan için yıllar önce başlattıkları özel eğitim seferberliği bu gün öyle bir noktaya geldi ki kesinlikle anlatılmaz yaşanır.

 

Down Sendromlu bir evladı olan anne babanın en mutlu oldukları anın, çocuklarının kendi gömleklerinin düğmelerini kendilerinin bağladıklarını görmek olduğunu düşünürsek, bu işyeri bu manada hayal ötesi bir yer. Bu işyerinden önce ailelerine bir yük olan bırakın gelirlerinin olmasını masrafları ile dar gelirli ailelerinin dışarıya bile çıkarmakta zorlandıkları bu gençlerimiz bu gün bu işyeri ve bu eğitimin sonunda ne durumda biliyor musunuz?

 

Asgari ücretin üzerinde maaş alan sigortaları yaptırılan ve 10 yıl sonra normal yaş haddinden emekli olan bir emekli ile aynı emekli maaşını alacak olan aileleri bu hayattan gittikten sonra bile kendi kendilerini geçindirebilecek bir gelire ve iş imkanına sahip olacak olan birer birey olacaklar.

Yasemin ve Uğur Devecioğlu çiftini ve bu eğitim merkezi ile kısa süre önce hayata geçirdikleri Gökcem Konya Down Restoran'ı bu gençlerimize kazandırdıkları için ne kadar teşekkür etsek az.

 

Restoran da büyük bir başarı ile görevlerini yerine getiren ve normal birer birey gibi kendilerine verilen her görevi layığı ile yerine getiren bu gençlerimizin en büyük beklentileri bu işyerine herkesin destek vermesi.

 

Daha düne kadar anne ve babasının kıt imkanları ile ayakta kalma mücadelesi veren gençlerimizden öyleleri var ki ne diyor biliyor musunuz? "Eğer bu işyeri iyi kazanmaz bizler de buradan ayrılmak zorunda kalırsak ailemize nasıl katkı da bulunuruz". Bunu kesinlikle abartı olarak söylemiyorum tamamen gerçek.

 

Gökcem ailesinin bu eğitim mücadelesine özellikle belirtmek istiyorum sadece ama sadece manevi yönden Türkiye'den değil birçok ülkeden sayısız destek geldi. Zerrin Özer, Tarkan, Yavuz Bingöl gibi birçok ünlü sanatçı hiçbir maddi beklenti içerisinde olmadan çat kapı bu eğitim merkezini ziyaret ederek bir günlerini bu çocuklara ayırıyor. Onlar ile gülüp eğleniyor ve gidiyor.

 

Devecioğlu ailesi bu kadar önemli gelişmeleri ve destekleri kesinlikle reklam aracı olarak kullanmayacak kadar da alçak gönüllü. Kendilerinin istediği tek şey bu kuruma Konya halkının gereken desteği vermeleri ve kafalarında ki önyargıyı bir kenara bırakarak bir kez dahi olsa buraya gelmeleri, çocukların geldikleri noktayı gözleri ile görmeleri, dünyaca ünlü ahçıların önderliğinde hazırlanan birbirinden güzel ikramları tatmaları ve buranın gerçek sahibi olan Down Sendromlu gençlere moral olmaları

 

Önceki gün Devecioğlu ailesi hem kendi dostları ile hem kendilerine haber konusunda her zaman destek olan muhabir arkadaşlar ile iftarda bir araya geldi. Burayı ilk kez gören bazı arkadaşların çocukların bu başarısını görünce göz yaşlarını bile tutamadığı iftar yemeğinin bir başka konuğu ise Türk Sanat Müziği'nin sevilen sesi bestekar ve söz yazarı Bülent Yetiş idi.

İstanbul'dan sadece bu gençler için gelen Bülent Yetiş, gördüğü manzara karşısında çok duygulandığını dile getirirken, "Konya benim için manevi yönden çok önemli bir şehir. Ve bu güzel şehirde böylesine güzel gelişmelerin olduğunu görmek beni daha çok mutlu etti" diyerek duygularını dile getirdi.

 

Bizde buradan bir kez daha söylemek istiyoruz, Milletvekillerimiz, İşadamlarımız, Bürokratlarımız, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, dostlarınızı iftar da veya diğer günlerde bir toplantı ile ağırlamak istediğiniz de bir kez de bu mekanı tercih edin.

 

Söylediğim gibi ünlü ahçıların ellerinden çıkan birbirinden güzel lezzetleri, harika yerleşimi VIP toplantı salonu, çocuk oyun alanları ile Gökcem Konya Restoran'ın ne kadar farklı bir yer olduğunu göreceksiniz.

 

Bunu sadece kendiniz için değil düne kadar ailelerine yük olan bu gün ise kazandıkları ile ailelerine en büyük maddi desteği sağlayan ve kendilerine ilerde kimseye muhtaç olmadan yaşayabilecekleri bir ortam hazırlama gayreti içerisinde olan o Pırlanta gibi gençler için yapacaksınız.

 

Evet bir kez daha söylüyorum, Orada bir yer var çok uzakta değil. Meram Yaka Yolu üzerinde sizleri bekleyen…

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar