Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Yeter ki yüreğimiz engelli olmasın

Her yıl 10 16 Mayıs tarihleri arasında dünyada olduğu gibi ülkemizde de engelli vatandaşlarımızın sorunlarının daha fazla ele alındığı ve onlarla daha fazla empati kurabildiğimiz çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

 

Bizler hem inancımızın hem de toplumsal değerlerimizin bir gereği olarak her zaman yardıma ve desteğe ihtiyacı olanlara daha fazla sahip çıkmış bir milletiz. Özellikle son yıllarda devletimizin tüm kurumları sivil toplum örgütleri engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla hiçbir fedakarlıktan kaçınmayıp, elinden geleni yapmaktadır.

 

Asıl engellilik kişilerde oluşan ruhsal veya zihinsel engellilik değil, kendisini engelli görmeyip fiziki olarak olmasa da yürekte ki engellilik en büyük engelliliktir. Biliyoruz ki, Engelli olmak hiç kimsenin tercihi değildir. Asıl engel fikirde ve düşüncede olur.  Bizler, tüm insanlara kardeş nazarıyla bakarız. Devletimiz de milletimiz de bu şuurda olduğu için bir ve beraberiz. Varlıkların en üstünü, en şereflisi olan insanların renklerine, ırklarına, fiziki yapılarına, sağlam veya engelli olduklarına bakmamalıyız.

 

İnsana insan olduğu için değer vermeliyiz. Engellilik hali, insani yönden bir kusur değildir. Unutmayalım ki her engel aşılır, ama gönüllerdeki engel aşılmaz. Biz, engelli kardeşlerimizin hayatın içinde olmasını istiyoruz. Üreten, kendine güvenen, herkesle iletişim kuran bireyler olmaları için uygun zeminler oluşturmaya çalışıyoruz.

 

Engelli vatandaşlarımızı kendimizden bir parça olarak görüyoruz. Hep beraber bütün engelleri aşıp huzurlu, mutlu bir toplum olmayı hedefliyoruz. Bizler engelli tüm kardeşlerimizi aktif hale getirene kadar çalışmaya devam etmeli ve onlara hayatı yaşanılır kılınması için çalışmalıyız.  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.