Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Yerel yönetimler ve teşkilatlar mercek altında

16 Nisan referandum oylamasının ardından çalışmalarına devam eden Ak Parti, referandum sürecinde sıkıntı tespit ettiği ve Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan’ın yenilenmesini işaret ettiği konular hakkında çalışmalara başladı.

Özellikle büyükşehir belediyelerinde yaşanan sıkıntının ardından Ak Parti yerel yönetimler başkanlığı belediye başkanlarını değerlendirmeye aldı. Belediye başkanlarını yatırımlar, halkla ilişkiler, imar düzenlemeleri ve memnuniyet açısından araştırmaya aldılar.

Ak Parti yerel yönetim başkanlığının her yıl yaptırdıkları performans taramalarına bu yıl referandum süreci de dahil edilmiş oldu. Başkanların referandum süreci boyunca çalışmaları ince elenip sık dokunulmaya başlandı.

 

Ak Partili belediyeler, “Yönetim yapısı, yatırımlar, imar çalışmaları, seçim vaatlerinin yerine getirilme performansı, halkla ilişkiler, memnuniyet ve sevilirlik” gibi konularda  değerlendirilmeye tabi tutuluyorlardı.

 

Bu sürece referandum performansı da katılarak yıllara göre belediyelerin başarı trendi de çıkartıldı. İcraatlar ile ilgili takvime uyulup uyulmadığı, yıllar itibariyle belediyenin borç yükünün azalıp azalmadığı, personel sayısındaki artış, verimlilik gibi başlıkların da yıllara göre incelendiği öğrenildi.

 

 2016 yılı raporlarına, referandum performansları da eklendi. Parti yönetimi kendi değerlendirmelerini de rapora ekleyerek,raporu  Erdoğan’a iletti. Belediye başkanlarıyla ilgili değerlendirmelerin sonunda, izlenecek yol belli olacak.  ‘El çektirme veya 2019’da aday gösterilmeme’ gibi konu başlıkları da gündemde.

 

Ak Parti’de bir diğer önemli çalışmada teşkilatlarla ilgili olacak. Bu çalışmanın sonuçları kongre sürecinde görülecek. Belediye başkanlarında olduğu gibi, il ve ilçe teşkilatlarının başkanlarıyla ilgili araştırma yapılıyor. Bu kişilerin hem kendi yönetimleri, hem de kamuoyundaki algıları soruşturuluyor. Başarı ve başarısızlıkları karnelerine göre değerlendirilecek. İlçe başkanlarının haziranda başlayacak kongrelerde, il başkanlarının ise 2018’in ortasına kadar tamamlanacak il kongrelerinde ayıklanacağı belirtildi. Başarısız bulunan başkanlar, aday yapılmayacak.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ak Parti Genel Başkanı olmasının ardından Ak Parti içerisinde yoğun ve hummalı çalışmalar yaşanmaya başlandı. 2002  yılı  ruhunu yeniden yaşatmak isteyen Recep Tayyip Erdoğan, buna uyamayanların partiden ilişiklerini keseceğe benziyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.