Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Yerel seçimler öncesi durum

Kurban Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramının ardından şimdi yeniden herkes siyasi gelişmeleri konuşmaya başladı. Özellikle doların kurundaki dış güdümlü artışlar  ve yerel yönetimler seçimleri gündeme oturmuş durumda.

Erkene alınacak denilen yerel seçimlerin artık Mart 2019 tarihinde yapılması neredeyse kesinleşti. Mevcut hükümet bütün çalışmalarını Mart 2019 tarihine göre ayarlamış durumda. Aynı zamanda siyasi partilerde de yerel seçimler için çalışmalar sessizce devam etmektedir.

Bütün bu gelişmelerin ardından bizler de ister istemez  yönümüzü yerel seçimlere dönüyoruz. Yerel seçim sürecine böylelikle giriş yapmış oluyoruz. Seçimlere hazırlanan aday adayları var. Bir üst seviyeye zıplamak isteyen siyasetçiler var. Yani, belde belediye başkanı iken, ilçe belediye başkanı olmak isteyen gibi…

Seçimlere katılmak  herkesin hakkıdır, eleştiri manasında söylemedik. Ancak 24 Haziran seçimlerinde Konya’da ne yaşandı ise Mart 2019 yerel seçimlerde de aynısı yaşanacak gibi.

Ülkemizin rotasına girdiği yeni sistemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istediği kadrolarla ülkeyi yönetmesi için kendisine vize verilecek gibi.

Ancak vatandaşın bazı belediye başkanları ile ilgili haklı serzenişleri de bulunmaktadır.

Bundan önceki seçimlerde  başkan adayını sevmemesine rağmen, Erdoğan sevgisi ve Erdoğan’ın güçsüz düşmemesi adına, onun partisine oy veren seçmen vardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gölgesi altında pek bir şey yapmadan başkanlığını sürdüren bu kişiler için vatandaşın tepkisi çok. Artık vatandaş 24 Haziran’da gerçekleşen ve Mart 2019 yerel seçimlerde de sürmesine kesin gözüyle bakılan Cumhur İttifakı’na güveniyor.

Hizmet veremeyen ve halkın içine giremeyen belediye başkanları için MHP alternatifi her zaman için güçlü olmaktadır. Ak Parti’nin Konya yerel seçimlerdeki başarısını devam ettirmesi için aday belirlemesinde büyük dikkat göstermesi gerekir. Öyle belediye başkan adayları bulmalıdır ki, vatandaşın gönlünü okşamalıdır.

Aksi takdirde Cumhur İttifakı’ndan gösterilecek olan MHP’li belediye başkan adaylarının seçilmemesi işten bile değildir. Ak Parti’nin müttefiki MHP, 24 Haziran seçimlerindeki aday belirlemesi ve seçim çalışmaları ile Konyalıların gönlünü kazanmıştır.

MHP’nin aday belirleme çalışmasında isabetli seçimler yapması halinde Ak Parti’nin Konya’daki belediye başkan sayısında düşüş olabilir. Mevcut belediye başkanlarının bazılarının başarısız olmaları, beklentileri karşılayamamaları ve seçmeni hayal kırıklığına uğratan icraatları sonucu yerel seçimlerde Ak Parti’nin işi zor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.