Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Çocuğunuzla çocuk olun

Çocuğunuzla çocuk olun

Özellikle son yıllarda aile şiddetinin arttığı, çocuklara şiddetin fazlalaştığı ve sokaklarda çocukların rahatsız edildiği bir ortama doğru gitmeye başladık. Çocuklar bazı olayları aile büyüklerine anlatmakta ama bazı olayları da korku veya tehdit nedeniyle anlatamamaktadır.

Aile büyükleri de ekonomik sıkıntılar veya aile içi iletişim kopukluğundan dolayı çocuğuyla yeterli zamanı geçirememektedir. Çocuğuyla çocuklaşmanın aksine ailelerde  bir çocuğun varlığından bile haberdar olmayan aileler var maalesef.

İş yerlerinde, dışarıdaki insanları memnun etme girişiminden; aile bireylerine sıkıntı oluşturmanın davranışına her geçen gün biraz daha fazla kapılıyoruz. Evlerde ise, akıllı telefonlarla uğraşmaktan, televizyon dizilerinden başımızı kaldırıpta çocuklarımızla meşgul olamıyoruz.

Evde aile büyüklerinden yeterli ilgi ve sevgiyi göremeyen çocuklarda, her geçen gün  biraz daha manevi değerlerinden kopmakta ve aile ortamlarından uzaklaşmaktadır. Buna tedbir olarak sadece oturduğu yerden cebindeki harçlığı ve odasının güzelliğinden dem vuran aileler oluşuyor.

Cebinde harçlığı ve evinde sıcak bir ortamı olmayan gençleri hatta bırakın sıcak bir ortamı, evi olmayan gençlerden daha söz etmedik bile. Bugün bir gencin gelecek kaygısının eş değeri evdeki koltuk takımının modeli olmuştur. Aileler ev içine ve var olan diğer dış görünümlerine ayırdıkları kaygı ve zamanı aynı durumda olan çocuklarının geleceğine ayıramamaktadır.

Gençler kendi babalarının ve arkadaşlarının arasındaki nezaketi, hoş görüyü içten içe izlerken, aynı baba kendi öz çocuğuna daha sert ve agresif davranabilmektedir. Çocuklarına olan sertlikler nedeniyle aile içi iletişim yok olmaya mahkumdur.

Çocuklarımızın dışarıya yönelmesine karşı tedbirler almalıyız. Aile içinde yaşadığı huzursuzluğu dışarıya çıkarak gidermeye çalışan çocukları sokaklarda büyük tehlikeler beklemektedir. Çocuk dışarıda bazı stres ve teselli maddesi aramaya başlar. Böylece daha büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalmış olur.

Artık ailelerin çocuklarına ilgi ve şefkatin en büyüğünü göstermesi zamanı gelmiştir. Aile içerisinde aile büyükleri ile iletişim kurabilen çocuklar her şeyi anlatacaktır. Bu nedenle çocuklarımızla çocuk olmalı, onları anlamalı ve dinlemeliyiz. Aile büyükleri ve çocuklar arasında kurulan iyi bir iletişim, çocuklarımızın da geleceği için yararlı olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Ekmekcioğlu Arşivi
SON YAZILAR