Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Yerel seçimler erkene mi alınıyor?

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimini tamamlayan Türkiye’de şimdi de yerel seçimlerin erkene alınması konusu siyasi ortamlarda tartışılmaya başlandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın gündeme getirdiği konu, daha çok tartışılacağa benziyor.

Bilindiği gibi özel bir televizyona açıklama yapan Ahmet Eşref Fakıbaba, yerel seçimlerin 2019 yılı Mart ayı yerine bu yılın 1 Kasım’ında yapılmasının uygun olacağını söyleyerek fitili ateşledi. Fakıbaba’nın açıklamaları şu şekilde: “Tarih değişebilir mi? Bu konuda haberler çıkıyor, kasım ayına alınacak diye. Ben bilmiyorum ama ben eski bir belediyeci olarak böyle bir şeyin doğru olacağına şahsen inanıyorum. Niye? Siyasi olarak düşünmüyorum. Ben iki dönem yaptım, dönemlerime bakıyorum. Nisanın ikinci haftasına doğru mazbatanızı alıyorsunuz. Hoş geldin, kutlamalar, çaydır, davettir. Bir iki ayınızı alıyor. Daha takım kuramamışsınız, proje yapamamışsınız. Ve işi tam kavrayamamışsınız. O yılı kaybetmiş oluyorsunuz. Ama bu kasım ayına çekildiği zaman, belediyecilikte öyle aylardır bunlar. Bu 5 ay sizin için önemli bir zamanı iyi değerlendirme anıdır. Hem tebrikleri kabul ediyorsunuz, belediyeciliği öğrenmeye çalışıyorsunuz ve o yılı boşa harcamamış oluyorsunuz. Kasım ayı olursa bütün belediye başkanlarının bir yıl daha kazanacağını öngörüyorum. Bu sene de zaten erken seçim olmamış olsaydı, haziran-temmuz ayından itibaren aday olacağım, olmayacağımın telaşıyla bu sefer işler yine yarıda kalıyor. Bunları önlemek ve iki yılı kurtarmak adına bunun 1 Kasım'a alınması doğru olacaktır.”

Bakan Fakıbaba’ya hak vermemek mümkün değil. Bizlerde kazanılan her belediye başkanlığı sonucunda sadece iki ay değil yaklaşık dört ay tebrik davetlerini karşılamak için zaman harcanıyor. Bu zamanın Mart sonunda olması demek, 2019 yılında belediyelerin tam çalışma aylarının heba edilmesi demektir. Ancak yerel seçimlerin 1 Kasım’a çekilmesi demek, zorlu kış aylarının tebrik ziyaretleri ile geçirilmesi, yeniden kadro oluşturulması ve yeni projelerin hazırlanması ile geçirilmesi demektir. Bakan Fakıbaba’nın da dediği gibi 2023 hedeflerine doğru ilerleyen Türkiye’nin artık kaybedilecek zamana ihtiyacı yoktur.

Fakıbaba’nın yaptığı bu açıklamaların ardından yerel  seçimin erkene alınması konusunda siyasi kulislerden olumlu tepkiler geldi. Özellikle Cumhur İttifakı’nı oluşturan Ak parti ve MHP teşkilatları her zaman için seçime hazırlıklı olduklarını söyleyerek “Bizler 25 Haziran tarihinden itibaren seçim çalışmalarına başladık. Yerel seçimlerin  erkene alınması konusunda bizler hazırlıklıyız” mesajlarını veriyorlar.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.