Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Yeni parti ekim ayında

MHP’den kopan Meral Akşener ve Ümit Özdağ’ın önderliğinde kurulması için çalışılan yeni parti için yoğun kulis faaliyetleri devam ediyor. MHP’den koparak kongrede genel başkanlığa adaylık koymak isteyen Meral Akşener ve Ümit Özdağ, MHP’den kongre kararı çıkmayınca yeni bir parti için çalışmaya başlamışlardı.

 

Kapalı kapılar ardında devam eden yeni partinin tüzük çalışmalarında son aşamaya gelindiği söyleniyor. Tüzük çalışmalarının yanı sıra partiye yeni isimleri katmak için çalışan Akşener ve Özdağ, bir çok isimle de temas halinde olduğu ifade ediliyor.

 

Ekim ayı içerisinde kuruluş dilekçesinin cumhuriyet savcılığına verilmesi beklenen yeni partinin vitrini içinde çalışmalar son hızla devam ediyor. Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Haşim Kılıç ve Osman Pamukoğlu’nun da yeni kurulacak olan partide yer alması için davet gönderildiği iddia ediliyor.

 

Yine kulislere yansıyanlara göre, Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Haşim Kılıç’a da yeni parti için teklif gitti. Ancak Kılıç’ın henüz kesin bir yanıt vermediği ifade ediliyor. Ayrıca yeni partiye katılacak bir başka isim ise, Osman Pamukoğlu. Hak ve Eşitlik Partisi’nin (HEPAR) kurucusu olan, ancak daha sonra partiden ayrılan Pamukoğlu’nun da kendisine gelen teklife sıcak baktığı belirtiliyor.

 

Parti kuruluş sürecinin erkene alınmasında ise, ABD’de yaşayan FETÖ elebaşısı Fethullah Gülen’in yabancı basın organlarına mülakatlarında verdiği fotoğrafların etkili olduğu kaydediliyor. Gülen, bir mülakatında seccadeye ayakkabılarıyla basmış olarak poz vermişti. O fotoğraf karesinde arkada duran ekranda 00.11 ibaresi de dikkat çekmişti. Bunun “Kasım ayına” işaret ettiği yorumları da yapılmıştı. Yeni Parti kurucuları da, adlarının FETÖ’yle anılmaması için, Kasım ayı için planladıkları partinin resmi kuruluşunu, 10’uncu ay olan Ekim’e almayı tercih ettikleri gelen iddialar arasında.

 

Ekim ayında kurulması planlanan yeni partinin başarılı olup olamayacağını  zaman gösterecektir. Türk siyasi hayatında kurulan yüzlerce partiden biri ve tabela partisi olmaktan öteye gidip gitmeyeceğini de hep beraber göreceğiz. Çünkü 2002 tarihinden bu yana kurulan bütün yeni  partiler sadece tabela partisi olarak anılmaktadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.