Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Evcil hayvan sahibi olun

Evcil hayvan sahibi olun

Çağımızın hastalığı olan stresi yenmek adına bir çok bilimsel çalışmalar yapılmakta. İnsanların stresi yenmesi adına bir çok yol önerileri yapılmakta. Doğa ile baş başa kalmak, sessiz ortamlarda bulunmak, spor yapmak gibi öneriler ile stresi yenmeye çalışılmakta.

 

Bazı psikologlar ise evde hayvan beslemenin stresi yenmek adına faydasını dile getirmekte. Gerçekten de insanın iş dışında bir hayvanla ilgilenmesi stresi yok eden unsurlardan biridir. Bir muhabbet kuşu beslemek, bir akvaryumdaki balıklarla ilgilenmek ya da bir kedi ile oynamak stresinizi azaltacaktır.

 

Evde hayvan beslemenin çocuklarınızın fiziksel ve ruhsal gelişimine de faydası olduğunu unutmamalısınız.Çocuk gelişiminde önemli bir yere sahip olan evcil hayvan bakımı ve sevgisi her geçen gün artmakta.

 

Evinde herhangi bir  evcil hayvan besleyen ailelr, hem günün stresinden kurtulmuş hem de çocukları ile iyi iletişim kurmuş demektir. Çünkü hayvanlarla büyüyen çocuklar daha kolay sosyalleşebilirler.Kendilerini ifade etme becerisini erken yaşta kazanıp dışadönük bireyler olarak yaş alırlar.

 

Bir çocuk bir canlıya duyduğu sevgi ve sorumluluk sayesinde kendi kararlarını kendi verebilen bir birey olma becerisini kazanır. Dahası her gün akşam aile bireyleri bir araya gelerek toplu iletişim kurarlar ve aile içi iletişim rahatlıkla sağlanır. Beslenen hayvanla oyun oynanırken hep beraber bir şeyler yapmanın huzur ve güveni de aile bireyleri uzun dakikalar geçirirler.

 

Kardeşler arasındaki hırçınlaşmayı ve anlaşmayı da kolaylaştıran bir evcil hayvanı evinize almanız sonucu bir çok sorunun kendiliğinden hallolduğunu da rahatlıkla görebilirsiniz. Hayvan sevgisi ile başlayan aile arası ilişkiler zaman içerisinde çok olumlu olarak devam eder. Çocuklar daha bir sosyal ve girişken olur, kendilerini daha iyi izah ederler.

 

Evi,nize alacağınız bir muhabbet kuşunun sizlere neler kazandıracağını ifade etmeye çalıştım. Kafesin içindeki bir kuş hem sizin stresinizi alacak, hem de ailenizin birlik ve bütünlüğünü sağlayacak. Sizce denemeye değmez mi?

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa Ekmekcioğlu Arşivi
SON YAZILAR