Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Tekonoloji ile beraber kaybettiklerimiz

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızda bir çok şey de değişti. Teknolojinin hayatımıza girmesi ile birlikte yaşam biçimimiz, ilgi alanlarımız,kişilerle iletişimimiz, karşılıklı muhabbetimiz, hatta birlik ve beraberliğimiz çok ciddi değişime uğradı.

 

Artık daha önce adet, görenek, kültür ve inanç hayatımız gelişen teknolojiyle birlikte az veya çok bazı erozyona uğradı. Artık gelin arayan aileler hamamda, kırda, düğünde değil internet ortamında facebook larda anında bulabiliyor. Böylelikle kısa zamanda edindiği bu gelin adayı arkadaşla açıkça her şey konuşup çok çabuk kaynaşıp çok çabuk ta ayrıla biliyor.

 

Düğününüz mü var artık davetiyeleri dost ve akraba evinlerine gidip davet etmeniz âdeti raflara kalktı, düğün davetiyenizi size ait internet hesapta paylaştığınızda böylece 1 saniyede herkesi davet etmiş oluyorsunuz hatta gelemeyenlere de hava olsun  diye evlendiğiniz kızın resimlerini boy boy sergileyebiliyorsunuz.

 

Anlayacağınız teknoloji hayatımızın her alanına girmiş ve sahip olduğumuz tüm güzel değerlerimizin yerini sinsice işgal etmiştir. En önemlisi de maalesef manevi hayatımızı da bu şekilde ele geçirmiştir. Cuma hadisleri, Cuma ayetleri, Bayram tebrikleri, taziye gitmeleri ve hasta ziyaretleri, zikirler, sohbet dinletileri vb. bu sanal  âlemde görebilmekteyiz.

 

Yakınınız mı öldü? Arkadaşınız yoğundur baş sağlığını sosyal medya üzerinden size dilekte bulunuyor böylece taziyeye gelmede kurtulmuş oluyor. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün hızla değişen teknolojik şartlarında hızla terk edilen güzel vasıflar, El öpme, ziyarete gitme, yer verme, hasta ziyaret etme, düzenli giyinme, düzenli oturma, gülme biçimimiz, takılarımız, süslemelerimiz, konuşma biçimimiz maalesef son yıllarda hızla değişime uğradı uğramakta.

 

Allah sonumuza hayır etsin Burada teknolojiye kendimizi kaptırmamız ve bilinçsiz kullanmamızadır. Teknolojinin bilinçli ve yerinde kullanmasını bilen bir topluluk olalım düşüncesiyle hızla özüne dönmeyi Rabbim nasip etsin.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.