Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Okul anıları

2016-2017 eğitim ve öğretim yılı dün başladı. Uzunca bir tatilin ardından öğrenciler okullarına, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuştular. Yeni eğitim ve öğretim yılının hayırlı olmasını dilerim.

Son 14 yıl içerisinde eğitim alanında yapılan değişiklikleri ve reform gibi hareketleri görünce insanın hayran olası geliyor. Şimdiki okullarda okumak ve eğitim görmek için neleri vermezdik.

Ben Konya Şeker ilkokulu’nun ilk talebelerindendim. Evimiz okula yakın olduğu için her gün yürüyerek okula giderdim. O zaman servis diye bir derdimiz yoktu tabiî ki. Şeker ilkokulu’nun ilk açıldığı yıl okul önlüğü yeşil renkteydi. İlk giydiğim yeşil okul formasını hiç unutamam.

Okula giderken o zamanın en lüks ayakkabısı olan naylon ayakkabım vardı. Ayakkabıyı ayağıma kilitler, onunla okula giderdik. İlk öğretmenim Trabzon Sürmeneli Ferdi Tarlan’dı. Daha sonraki öğretmenim ise Hüseyin Çankılıç’dı. Öğretmenlerimizden çok korkar ama aynı zamanda çok saygıda duyardık.

 

Okulumuzdaki kantinde sadece ayran, gazoz ve simit satılırdı. Öyle şimdi istediğin gibi her şey bulunmazdı. Simit o zamanlar 10 kuruştu ancak 5 kuruş verip yarım simitte alabilirdin. Bir simit ve yanında bir gazoz aldınız mı o günün en zengini sizdiniz.

 

Şeker İlkokulu’nda okumak o gün için çok büyük bir onurdu. Hem kıyafetimiz hem de sistemimiz değişikti. En azında okulumuz yeni, sınıflarımız temizdi. Ayrıca hafta sonları çeşitli organizasyonlar yapılırdı. Okulun konferans salonunda hafta sonları film izleme imkanımız vardı.

 

Okulun ilk günü öğretmen kitap ve defter listesi verir, okul ihtiyaçlarımızı kendimiz hazırlardık. Bazı yazarların kitabını bulamaz, günlerce kitapevlerini aşındırırdık. İnsan dersinden geri kaldığına mı yoksa kırtasiye dükkanlarında geçen boşa zamana mı yansın bilemezdi.

 

Artık okullarda, eğitim sistemi de değişerek çağdaş bir sisteme kavuştu. İnsan özellikle son 14 yıl içerisinde yaşanan devrim niteliğindeki gelişmeler karşısında ağzı açık kalıyor. Kitaplar devletten, okullar son derecede modern ve çağdaş, öğrenciler akıllı tahtalarda yazı yazıyor ve tabletlerle ders görüyor. Ülkemizde güzel gelişmeler oluyor aslında.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.