Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Koalisyonlar devri başladı

Belli bir yaşın üzerindekiler koalisyonlu hükümetleri çok iyi bilir. Ülkenin can alıcı konularının aylarca meclis kürsüsünde konuşulduğu, bir kanun çıkartmak için aylarca beklendiği günlerdi o günler.

Ancak genel seçimlerin ardından hiçbir parti iktidar olacak sayıya ulaşamayınca mecburi koalisyonlar başladı. Seçimden birinci parti çıkan Ak parti, 258 milletvekili ile koalisyonların vazgeçilmez partisi oldu.

Yeni dönemde ya içinde Ak Parti olan bir koalisyon olacak, ya da diğer üç parti CHP, MHP ve HDP birleşerek bir koalisyon hükümeti kuracak. Üç partinin bir araya gelmesi neredeyse imkansız gibi görünüyor. Özellikle MHP ve HDP bir araya gelmez.

Sonuçta birinci parti olarak sandıktan çıkan Ak Parti’li koalisyon yapılması elzem görülüyor. Peki yapılmazsa ne olur? İşte o zaman da erken seçim olur. Ancak ilk defa milletvekili olanların buna sıcak bakacaklarını hiç düşünmüyorum.

Ak Parti’nin koalisyon için olmazsa olmazları çözüm süreci, paralel operasyonlar ve devam eden yatırımların durumu olarak görülmektedir. Bu şartlardan diğer partiler pek hoşnut gözükmüyorlar. Çünkü hepsinin seçmenlerine verdiği sözler vardır. Bir kere MHP çözüm sürecine kesinlikle karşı çıkacaktır.

Ancak her ne kadar uzlaşma zemini biraz zor gözükse de Ak Parti MHP koalisyonu en akla yakın koalisyondur. Meclisin toplanıp milletvekillerinin yemin etmesinden sonra baş döndüren bir koalisyon pazarlıkları görmeye hazırlayalım kendimizi.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.