Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Kardeşlik vakti

Bu yıl 80. yılını kutlayacağımız Hazreti Mevlana’yı Anma Törenleri,  dünyanın en uzun soluklu anma törenidir. 744 yıl önce fani alemden ebedi aleme göç eden Hazreti Mevlana’yı ve O’ nun felsefesini yansıtan  anma törenleri için her türlü hazırlıklarda tamamlandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un da katıldığı anma törenleri tanıtım toplantısı,

Konya protokolünü buluşturan bir toplantı oldu. Valimiz Yakup Canbolat’ın başkanlığında ve İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Abdüssettar Yarar’ın organizesindeki kutlama komitesinin bu yıl ki programı büyük takdir ve ilgi gördü.

Hazreti Mevlana’yı Anma Törenlerinin bu yıl ki teması “Kardeşlik Vakti” olması da ayrıca çok beğenildi. Hepinizin de bildiği gibi kardeşlik, yakın arkadaşlık ve samimi dostluktur. Aynı karnı paylaşanlara verilen isim olduğu kadar, belki ondan daha kuvvetli olan din kardeşliğidir.

Soy-sop kardeşliği ne kadar önemliyse, din kardeşliği de bir o kadar azizdir. Kardeşlik, sözden ziyade, özde ortaya çıkan bir sevgi çemberi olmalıdır ki, sürekli kalabilsin. Çünkü kardeş demek; anlaşmak, dayanışmak, paylaşmak demek. Samimiyet ve sevgi demek. Hamiyet demek. Can  ve heyecan demek. Umut ve ışık demek. Vefa ve safa demek. Birlik ve dirlik demek. Güç ve  kuvvet demek.  Empati ve  sempati demek. İncinse de incitmemek demek.

Bugün her zamankinden daha çok kardeşliğe ihtiyacımız olduğu bir zamandır.Bugün hepimiz birbirimize kardeşce kenetlenip Mevlana olmaya her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır. Kardeş olarak yaşamayı, Kardeş olarak değer vermeyi, kardeş olarak maddi ve manevi alanlarda ilerlemeyi çok özledik.

Bugün içine düştüğümüz çıkmaz sokaklardan vazgeçerek bizi yücelten değerlere ve kardeşliğimize geri dönme zamanıdır. Hazreti Mevlana başta olmak üzere Yunuslar, Hacı Bektaşi Veliler ve Taptuk Emreler gibi kardeşlik bağının şakıyan bülbülleri olmalıyız.

Tarih boyunca göstermiştir ki, biz kültürümüzdeki, dinimizdeki ve tarihimizdeki kardeşlik iksirinin güzelliklerini ve özelliklerini fark edenlerden ve bilenlerdeniz. Bir şelale haşmetiyle gönülden gönüle akan kardeşlik ve sevgi ilkesini, topluma hâkim kılmak için, kin ve düşmanlığın üzerini örtecek, kardeşlik ve dostluğun üzerini açacak kumaşın harıl harıl dokuyucuları ve ilim, irfan okuyucuları olmaya mecbur olduğumuz kadar mahkûmuz da.

Kardeşliğe bu kadar çok ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda Mevlana Anma Törenlerinin yeni temasının “Kardeşlik Vakti” olması gerçekten çok iyi düşünülmüş bir gerçektir. Konya olarak kardeşlik kıvılcımını bu güzel ilimizden yakmaya başlayarak bütün ülkemizi bu kardeşlik ateşi ile hemdem etmeliyiz.

Hazreti Mevlana’nın 744. yılı Anma Törenleri bu anlamda çok büyük önem taşımaktadır. Anma  törenlerine hizmeti geçenleri ve böylesine güzel bir programın hayata geçirilmesinde katkıları olan herkesi kutlamak gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.