Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Engelliler Günü

1992 yılında Birleşmiş Milletlerin aldığı bir karar ile 3 Aralık “Uluslar arası Engelliler Günü” olarak kabul edilmiştir. Engelli bireylerin topluma kazandırılması, insan haklarının tam ve eşit olarak sağlanmasını amaçlayan bu gün, ülkemizde de  kutlanmaktadır.

Artık günümüzde toplumların gelişmişlik düzeyi insana verdikleri değerlerle ölçülmektedir. Engelli vatandaşlarımızın da insan haklarından yeterince faydalanabilmesi için her türlü imkanlar sunulmaktadır. Bu nedenle yeni projeler ve yeni, istihdam alanları açılarak engelli vatandaşlarımızında sosyal ve iş hayatında kendilerini göstermek için çalışmalar devam etmektedir.

Engelleri nedeniyle hayata küsüp içlerine kapanmak yerine, engellilerin yaşadıkları sorunları ortadan kaldırmak adına önemli adımlar atılmıştır. Engellilerin yaşadıkları sorunlar; yalnızca engellileri ve ailelerini değil toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren, teşhisten iyileştirmeye, özel eğitimden rehabilitasyona, istihdamdan sosyal hizmetlere kadar genel bir anlayışla ele alınması gereken toplumsal bir konudur.

 Bu nedenle engelli vatandaşlarımızın hakları, bu hakların korunarak, toplumsal yaşamdan kopmadan, dışlanmadan, herhangi bir ayrımcılığa maruz bırakılmadan yaşamalarını sürdürebilmeleri, Anayasamız ve Devletimizin teminatı altındadır.

Devletimiz son yıllarda, engelli vatandaşlarımızın geleceğe güvenle bakabilmelerini sağlayacak doğru politikalar ve kalıcı çözümler üretmek için gerekli çalışmaları yapmış, eğitim, sağlık, istihdam ve sosyal hayat içerisinde yer alan çok sayıda hukuki düzenlemeleri hayata geçirmiştir.

Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını daha da kolaylaştırarak geleceğe güvenle bakabilmeleri

ve üreten bireyler olarak kendi kendilerine yeter duruma gelmeleri için kamu ve özel kuruluşlar, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ile tüm vatandaşlarımızın işbirliği içinde hareket etmeleri gerekmektedir.

Özellikle son yıllarda spordan sanata, eğitimden çalışma hayatına hatta siyasete kadar hemen

her alanda önemli başarılara imza atan engelli kardeşlerimizin bu azim ve özgüvenleri her türlü takdiri hak etmektedir. Bu durum göstermektedir ki    engellilik herhangi bir zorluk ve mücadele gerektiren bir durum söz konusu olduğunda pes etmek değil, onu aşmak için mücadele etmemektir.

Unutmayalım ki, her sağlıklı insan bir engelli adayıdır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.