Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Kaldırımlar yayalarındır

Nüfusun günden güne artarak devam ettiği Konya’da en önemli sorun olarak trafik her zaman ilk sırayı almaktadır. Artan nüfusa paralel olarak artan araç sayısı, zaten dar olan yollarda trafiği adeta arap saçına çevirmektedir.

Kurallara uyan aracını park yerlerine bırakan sürücülere hiçbir lafımız yok. Ancak bizim sözümüz aracını rast gele yol ortasına bırakan, yaya kaldırımı üzerine park eden kişlere söyleyecek çok sözümüz var.

Kaldırımlar ortak ulaşım yolu olduğuna göre, bir sürücü aracını nasıl istediği yere park edebilir. Bu rehavetin mantığı olabiliri mi? Çünkü aracın değeri trilyonmuş, ola bilirmiş. Olsa da benim okula giden çocuğumdan daha değerli değildir.

O araç kaldırımı işgal etmiş ise geçecek yer ancak cadde olacaktır. O halde hiç kimse kaldırımları işgal edemez, etmemeli; edenler kaza müsebbibi olurlar. Sürücüler, esnaflar, işportacılar mal tanıtması için yaya yolunu kapatamaz.

Bilhassa bazı sürücüler ana yola çıkışına, tam da köşeye park ederek kazaya çağrı yapıyor. Bu tür araç park edenlerin vebali çok büyük. Kaldırım işgali en çok semt pazarlarının kurulacağı gün, o yerde ve oraya gidenler tarafından yapılmaktadır.

Hafta içi her gün işgal edenler ise o semt sakileri; kaldırıma park edip eve gidiyor, saldım çayıra Mevla kayıra. Medeniyetin ucu bucağı yoktur yakala da neresinden yakalarsan yakala; İnanın ki sosyal kişiliği yakalamış olacaksınız. Gerisi ise kişinin kişiliğine kalmıştır; Sosyal yâda anti sosyal. Hak ve hukuku görmek için özel gözlük gerekmez, bilen bilir.

Araçlarını kaldırım üzerine park eden araç sahipleri aynı zamanda büyük bir kul hakkı yemektedir. Kaldırımda yürüyemeyen çocuk, ihtiyar ve engelli vatandaşlarımız mecburen caddeye inmektedir. Allah korusun olası bir trafik kazası sonucu hiç mi vicdanları sızlamayacak?

Bundan önce 50-60 santim yüksekliğinde yapılan kaldırımlara laf söyleyenler, şimdi de neredeyse ana caddelerin her bir metresinde bulunan dubalara rağmen hala bir yerlere araçlarını sığdırmak için çabalamakta. Unutulmamalıdır ki, yollar ve caddeler araçların ise kaldırımlarda yayalarındır. Buna saygı duyulmalı ve kaldırımlara araç park edilmemelidir. Tabi bu sözümüz anlayanlara…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.