Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Hedef 60 bin izleyici

741. kez özlemle ve şükranla anıyoruz. 11 gün Konya olarak büyük bir sınav vereceğimiz Mevlana’yı anma törenleri dün yapılan ilk gün programı ile start aldı.

Mevlana'nın 741. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, dün  Kandil Uyandırma Merasimi, Sevgi ve Hoşgörü Yürüyüşü, sema töreni ve Gülbang duası ile başladı.

Konya'da çok sayıda kurum ve kuruluşun işbirliğiyle bu yıl "Feyizler, safalar ziyade ola..." temasıyla başlayan törenler, 11 gün boyunca Mevlana Kültür Merkezinde yapılacak.

Mevlana Kültür Merkezi Sergi Salonu'nda bu yıl çeşitli kişi, kurum ve kuruluşların 38 sergisi ile tanıtım stantlarının açılışı da yapılacak. Sergiler 7-17 Aralık tarihlerinde gezilebilecek.

Ayrıca Mevlana'nın 741. Vuslat Yıl Dönümü Törenleri kapsamında Türkçe ve İngilizce Mesnevi Dersleri ile konferans, panel, çalıştay, tiyatro ve şiir dinletileri düzenlenecek. Türk Tasavvuf Müziği Konseri ise Ahmet Özhan'ın Genel Sanat Yönetmenliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğunca verilecek.

7-17 Aralık tarihlerinde 11 gün boyunca 21 sema ayini gerçekleştirilecek. Sema ayini ve diğer etkinliklere 60 binin üzerinde ziyaretçinin katılması bekleniyor. Ekinliklerde Mevlana Kültür Merkezi dışında ayrıca Konya Büyükşehir Belediyesince yeni tamamlanan 10 bin kişi kapasiteli Kongre Merkezi de kullanılacak. 13 Aralık ve Şeb-i Arus gecesi olan 17 Aralık'taki etkinlikler, Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

Törenler boyunca sema gösterilerinin yanında çok sayıda ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel toplantı, konferans, panel ve çalıştay gerçekleştirileceğini belirten Çıpan, bunun yanında Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Topluluğu'nun hazırladığı "Mevlana ve Hoşgörü" oyunu, şiir dinletileri ile Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne bağlı İstanbul, Ankara ve Bursa korolarının konser icra edeceğini dile getirdi.

Konya'ya gelecek ziyaretçilerin 11 gün boyunca sema gösterilerinin yanında farklı bilim, kültür ve sanat etkinliklerine katılma imkanı bulacaklarını söyleyebilirim.

Konya olarak bu yıl farklı bir çalışma içinde olacağız. 13 ve 17 Aralık akşamlarında düzenlenecek sema gösterileri, Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi'nde yapılacak. Geçtiğimiz yıllarda hafta sonu ve Şeb-i Arus gecesi için Konya olarak yoğun ilgiden dolayı talebi karşılamakta zorluk çekildiği söyleniyordu. Bu sene ise yeni salonun 10 bin kişilik kapasitesiyle bu ihtiyacı rahatlıkla karşılayabildiğini ve Konya olarak şehir olarak bizlerin bu işin üstesinden alnımızın akıyla çıkacağımıza inanıyorum.

Hz. Mevlâna’nın “Şeb-i Arûsu” vesile kılınıp onun dünya görüşleri insanlığa gerçek yönleriyle anlatılmalıdır. Onun büyük bir mütefekkir, büyük bir İnsanı Kâmil olduğu anlatılmalıdır. Ancak o zaman onun maneviyat ikliminden istifade edilebilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.