Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Fahri trafik müfettişleri

Avrupa Birliği çerçevesinde şehrimizde de oluşturulan Fahri Trafik Müfettişliğinde hemen her meslek gurubundan insan mevcuttur. Bu fahri Trafik Müfettişleri kendilerine verilen sınırlar içinde, gördükleri kural ihlallerini bir “tutanak” ile Trafik Şube Denetleme Servisine verirler.

 

Verdikleri bu tutanaklarda ; Olayın geçtiği tarih, saat, adres, trafik ihlalinin açık ifadesi, aracın plakası, rengi ve markası net olarak belirlenmek zorundadır. Bir eksik olsa, o tutanak “Ceza Tutanağına” dönüşemez! Asıl Ceza tutanağı, tüm bilgiler tamamsa, görevli polis memuru tarafından düzenlenir.

 

Ancak özellikle son günlerde Fahri trafik Müfettişleri konusunda şikayetler artarak devam etmektedir. Hatta bununla ilgili olarak bazı şehir efsaneleri bile dillendirilmektedir. Anlatılanlara göre bazı Fahri Trafik Müfettişleri evlerindeki camın önüne kamera kurup akşama kadar kırmızı ışık ihlallerini kayıt altına almakta, akşam da bu kaseti seyredip gerekli tutanağı tutmakta imiş. Biz söyleyenlerin yalancısıyız.

 

Aynı şekilde Meram Yeni Yol’da oturan bir Fahri Trafik Müfettişi de aynı sistemi kurarak ceza yazmakta imiş. Bu iddialar çok vahim. Ancak Fahri Trafik Müfettişleri tarafından yazılan cezalar sonucu canı yanan çok kişi olduğunu da biliyoruz.

 

 

Özellikle şehir içinde  Trafik Şube Müdürlüğüne yardımcı olmak adına şehir içinde sola dönüşlerde, dönüş için ayrılmış cebe girmeyen ve sıradakileri “sağlayarak” yola atılan, başkalarının mal ve can güvenliğini tehlikeye sokan kişilere karşı bu müfettişler güzel işlerde yapmaktadır.

 

Bu ülkede insan ve yük taşımacılığının yüzde 93’ü karayolu ile yapılıyor. Her yıl ortalama 5-6 bin insanımız trafik kazalarında ölüyor, bundan fazlası sakat kalıyor. Ulusal varlığımız yok oluyor. Bunları korumak adına Emniyet Trafik Şubesine yardımcı olmak için Fahri Trafik Müfettişlerine ihtiyaç vardır. Ancak tutanak tutarken lütfen biraz da vicdanınıza danışın. Hak edenlere  gerekli cezayı yazın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.