Bu hükümete yol mu dayanır!

Geçtiğimiz hafta içerisinde bir yakınımın cenazesi için Ahırlı ilçesine gitmem gerekiyordu. Ancak zaman açısından biraz sıkıntılı idim. O sırada cemiyete gelen ve Bozkır'ın neredeyse tüm su ve yol sorunu ile yakından ilgilenen Mehmet Apan ağabey yaklaşık 135-140 kilometre olan Ahırlıyı 89 kilometreye indirecek yeni bir yol tarif etti.

 

Bu yol Akören İlçesi ile Bozkır'a bağlı Bağyurdu (Sopran) köyünü birbirine bağlayan bir stabilize bir yol idi

 

Hem yolu öğrenmek hem cenazeye yetişmek için ilk kez kullandığım yol Akören'den Bağyurdu'na sadece 28 kilometre idi. Konya'dan çıkıp yaklaşık 55 dakika sonra Ahırlı'da cenaze evinin önüne geldiğimde ise kilometre sadece 89'u gösteriyordu.

 

Bu harika bir şeydi. Bozkır üzerinden bizim ilçeye gitmek istersen 120 kilometre, Seydişehir üzerinden gitmek istersen yaklaşık 130 kilometre bu yol ise sadece 89 kilometre idi.

 

Cenaze dönüşü yine aynı yolu kullanarak Bağyurdu Köyü Muhtarı Seyfullah İnce'ye uğradım ve yol üzerinden oldukça geniş bir sohbet yapma imkanı buldum.

 

Bu yolun mazisini anlatan Seyfullah İnce, "Ali Sait bey bu yol yaklaşık 4 yıldır bu şekilde. Ancak bir türlü asfalt yaptıramadık. Bu yolu kullandığın zaman kilometrelerce hem zamandan kazanacaksın hem yakıttan tasarruf yapacaksın. Bu konu hakkında bizlere destek olun.

 

Hem bu yoldan sadece biz faydalanmıyoruz, Yalıhüyük ilçesi ile birlikte Ahırlı İlçesi'ne bağlı, Bademli, Balıklava, Akkise, Küçüköz, Büyüköz, Ali Çerçi köyleri ve Ahırlı ilçesi faydalanacak. Ama yıllardır sesimizi duyurma imkanı bulamadık" diyerek bu konuda bizlere büyük bir görev verdi.

 

Bende ilk iş olarak fotoğraflarını çektiğim yolun durumunu bölge sakinlerinin de ifadeleri ile basına taşıdım.

 

Bu arada özellikle belirtmek istiyorum, yolun önemini çok iyi bilen ve habere verdikleri geniş yer ile bölge sakinlerinin yanında yer alan KONYA BASINI'NA yürekten teşekkür ediyorum. Hemen hepsi gazetelerinde o kadar geniş yer verdiler ki anlatamam. Tüm bölge sakinleri adına hepsine şükranlarımı sunuyorum.

 

Yolun kısa bir tanıtımına ve Konya-Ahırlı güzergahının ayrıntılarına değinmek gerekirse, özet olarak durum şu;

 

Konya şehir merkezinden Akören ilçesi yaklaşık 55 kilometre, Akören ilçesinden sağa dönerseniz  Kayasu, Akkise Yaylası, Akkise, Yalıhüyük ve Aliçerçi Mahallelerini geçip Ahırlı merkeze ulaşırsınız bu mesafe ortalama 115 kilometre civarında.

 

Ancak Akören ilçesinden sağa dönmeyip direk ilçe merkezine girer ve Akören çıkışında asfalt yolun bitiminden stabilize yola girerseniz, karşınıza ilk olarak bir doğa harikası olan sarp geçit ve kalyon çıkar. Daha sonra Soğla Gölü'nden Apa Barajına giden su yolu için yapılmış harika bir köprü gelir. Köprüyü geçer geçmez hemen sağa dönüp sola doğru çıkan rampa ve birkaç keskin virajın ardından ise direk Bozkır'a bağlı Bağyurdu (Sopran) köyüne gelirsiniz.

 

 

Bağyurdu'nun ardından gidilen güzergahta ise Bademli, Büyüköz, Küçüköz ve Aliçerçi mahallelerinin ardından  Ahırlı merkezine ulaşırsınız. Buranın mesafesi ise Konya şehir merkezinden olmak üzere sadece 89 kilometre!

 

Yolun durumu ise dağ yolu ve zeminin oldukça sert olması nedeniyle kesinlikle çamur bile tutmayan bir yapıya sahip. Ancak yinede bazı yerlerinde küçük engebeler var.

 

Yol gece kullanmaya kesinlikle elverişli değil çünkü yolun kenarlarında uyarıcı levha ve fosfor direkler yok. Bunlar olursa yolu hiç bilmeyen birisi bile gece rahatlıkla seyahat edebilir. Gündüz ise harika manzaraları ve kalyonları ile güzel bir yolculuk olur.

 

Şimdi bu yolu kullanan tüm bölge sakinlerinin adına şu ifadeler ile yazımı noktalamak istiyorum;

 

Göreve geldikleri günden bu yana en güzel ve büyük yatırımlarını yollara ayıran Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan beyden, Başbakanımız ve hemşehrimiz Prof. Dr. Sayın Ahmet Davutoğlu beyden, hiç birisini ayırmadan ama özellikle bölge Milletvekillerimiz ve ilgili tüm Belediye Başkanlarımızdan toplamı sadece 30 kilometreyi bile bulmayan bu yolu bölge halkının şanına yakışır bir şekilde nasıl olursa olsun bir asfalt ile kaplamaları, yol çizgisi ve fosforlu direkler ile de güzelleştirerek hizmete açmaları.

 

Denizlerin altına yaptıkları tüp geçitler ile, dağların altlarına yaptıkları tüneller ile yol yatırımı konusunda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan hükümetimiz için bu kadarcık bir yolun yapımı zor olmasa gerek. Yani bu hükümete yol mu dayanır… Bu yazı ile yetkililerden gelen her açıklamayı bölge sakinlerimiz ile paylaşmaya devam edeceğim.

 

Benden bu kadar şimdi söz büyüklerimizde…

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar