Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

“Eylül” ayı dert ayı

 

2017-2018 eğitim ve öğretim yılının açılmasına günler kaldı. 11 Eylül tarihinde ilkokul ve ortaokul birinci sınıfları ile ana okullarının uyum süresi başlasa da esas eğitim 18 Eylül pazartesi günü başlayacak.

 

Okulların açılacak olması nedeniyle öğrenci velilerini kırtasiye ve giyim konusunda büyük bir telaş aldı bile. Ana okuluna başlayan bir öğrencinin bile okul masrafının 150-200 lira arasında olması insanı ister istemez düşündürüyor.

 

Piyasada Çin malı kırtasiye ürünlerinin hızla artması ve ucuz olması sonucu bu ürünlere büyük rağbet artıyor. Ancak kırtasiye ürünlerine büyük bir dikkat gösterilmesi de uzmanlarca uyarılıyor.

 

Piyasalarda bulunan pek çok kırtasiye ve okul araç ve gereçlerinin tehlikeli olduğunun altını çizen uzmanlar, özellikle mataralar, şişeler ve beslenme çantalarının plastik olmamasına dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulunuyor. Ayrıca  kokulu ve boyalı ürünlerden kaçınılması gerektiğini söyleyen uzmanlar  öğrencilerin sıklıkla kullandıkları kırtasiye malzemelerinin içerdikleri ürünler bakımından çocukların sağlığını tehdit eden ürünler

Olmaması konusunda velilerin dikkatini çekmeye çalışıyorlar.

 

Piyasalarda bulunan boyalı ve kokulu bir çok kırtasiye malzemelerinin  çocukların ağızlarına götürmeleriyle veya deri yoluyla vücuda girmeleri durumunda karaciğere zarar verebildiğini,

Bununda çocukların sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğini ikaz ediyorlar.

 

Kırtasiye malzemesi ve gereçleri satın alırken, ürünün üzerinde mutlaka TSE ve CE İşaretlerinden en az birinin olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar,

Ayrıca  solvent bazlı kalemler kesinlikle satın alınmamalı, satın almada su bazlı, alkol bazlı kalemler tercih edilmelidir demektedir.

 

 Uzmanlara göre kokulu silgiler kanserojen olduğu için tercih edilmemelidir. Ayrıca kokulu silgi ve kalemlerde koku vermesi için kullanılan maddelerin bağımlılık yapabildiği de bilinmektedir. Boya kaleminin yüzeyinde, kabarma, dökülme, çatlama, akma ve ton farkı bulunmamalıdır. Mümkün olduğunca boyasız ya da en az miktarda boya içeren ürünler alınmalı, plastik baskılı, kokulu ürünler tercih edilmemelidir. Yapıştırıcı alımında da içerinde uçucu madde olan yapıştırıcılar kesinlikle satın alınmamalıdır.

 

Eylül ayının en sıkıntılı aylardan biri olduğunu hepimiz biliriz. Okul masrafı, kışa hazırlık ve kışlık yiyeceklerin hazırlanması gibi masraflar bu ayın zorlu geçmesini sağlamaktadır. Ancak geleceğimizin teminatı çocuklarımızın sağlığı için özellikle okul ve kırtasiye malzemeleri alımları esnafında uzmanların  uyarılarını dikkate almalıyız. Üç kuruş daha ucuza alacağız diyerek çocuklarımızın sağlığını tehlikeye atmayalım.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.