Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Erken genel seçim

7 Haziran’da yapılan seçimlerin ardından yaşanan siyasi gelişmeler, erken genel seçimi gündeme taşımaya devam ediyor. Hiçbir partinin tek başına iktidar olacak sandalye sayısına ulaşamaması, koalisyonlar dönemini de başlatmış oldu.

Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun  bugün veya yarın Cumhurbaşkanınca hükümeti kurmakla görevlendirmesi bekleniyor. Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun yeni hükümeti nasıl kuracağı, ilk teklifi kimlere yapacağı farklı çevrelerden, farklı biçimde yorumlanıyor. CHP ve MHP arasındaki olumsuz gelişmeler ‘üç partili bir koalisyon hükümeti’ umutlarını söndürüyor. Özellikle CHP’nin 14 maddelik ısrarı ‘erken genel seçime ışık yakıyor.’  Politik gözlemciler, ‘ilkin azınlık hükümeti, ardından erken genel seçim kararı’ diyorlar.

Erken bir genel seçim fikrine pek sıcak bakmayanlarda var. İlk defa meclise giren milletvekilleri bu fikre fazla sıcak değil. Bir de Ak Parti, CHP ve MHP  seçime aynı adaylarla mı gidecek soruları soruluyor. Ve çok ilginç ‘kimisi seçim olursa aynı adaylarla gidilir’ diyor. Kimisi ise ‘adaylar değişir, isteyen herkes aday olabilir’ yorumunu yapıyor. Hemen belirtelim CHP’nin Genel Başkanı, adayların değişmeyeceğini bir konuşmasında ima etti. Ama diğer partiler belli değil. Lafı uzatmaya gerek yok. Bu hafta sonunda her şey belli olacak. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.