Mustafa Ekmekcioğlu

Mustafa Ekmekcioğlu

Cemaatin oyları nereye?

7 Haziran genel seçimlerinde seçim sonuçlarından çok daha fazla merak edilen konulardan biri de cemaat oylarının hangi partiye gideceği konusu. Bundan önceki seçimlerde Ak parti’ye giden cemaat oylarının 7 Haziran seçimlerinde yön değiştireceği anketler tarafından açıklanıyor.

Metropol’ün yaptığı ankete göre cemaatin oylarının MHP’ye doğru kaydığı ifade edilmektedir.Cemaatin 2014 ve 2015 süresince hangi siyasi partilere oy verme eğiliminde olduğunu konu alan ankette çarpıcı sonuçlar var. Cemaat tabanında AK Parti'den MHP'ye belirgin bir geçiş gözlenirken, HDP'ye olan eğilim de 5,6'dan 9,3'e yükseldi. Ankete göre CHP'nin cemaat tabanındaki karşılığı ise ilginç bir şekilde düşüş eğilimi gösterdi.

Cemaatı beğenen kişiler arasında yapılan ankete göre 2014 yerel seçimlerde yüzde 40 kadar seçmen Ak parti’ye oy verdiklerini söylerken 2015 genel seçimlerde Ak Parti’ye oy vereceğini söyleyen cemaat tabanı sadece yüzde 21.1 olarak görülmektedir. 2014 seçimlerinde MHP’ye oy verdiğini söyleyen cemaat mensuplarının oranı yüzde 18.9 iken 2015 seçimlerinde oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 28.6 olarak görülmektedir.

Ankette dikkat çeken bir başka husus ise 2014 seçiminde CHP’ye oy verdiklerini söyleyen cemaat yanlısı kişilerin oranı yüzde 19.2 iken 2015 seçimlerinde oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 13’e düşmüştür. 7 Haziran seçim sonuçları şimdiden merak konusu olmaya başladı bile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.