Hasan Hüseyin GÜLCAN

Hasan Hüseyin GÜLCAN

Eğitim ve Milli Eğitim

Konya genelinde okullarla ilgili sorunlar daha öncede bazı gazetelerde yer almıştı. Küçük çapta sorunları dile getirerek seslerini duyurmaya çalışan veliler sorunlarına çare arıyorlar.  Ama anlaşılıyor ki kendi başlarına çok başarılı olamıyorlar.

Hemen nedenini açıklayayım sizlere!

Selçuk İlköğretim Okulunun yıkılıp yeniden yapılmaya başlanması ile birlikte o okulun öğrencileri Şükriye Sert İlköğretim Okuluna geçici olarak gönderildiler. Çocuklarımız sığınmacı gibi başka bir okulun bir katında yıllardır eğitim görüyorlar.

Konya’nın her hangi bir kenar semtindeki herhangi bir okulu düşünün. Şimdi en kötü okul 2 katlı ve genelde 2 blok halindedir.  Buna rağmen herkes kendi okulunu geliştirmenin ve güzelleştirmenin çabasındayken, bizler hala 20 sene 30 sene önceki gibi başka bir okulda sığınmacı gibi çocuklarımızı okutmaya çalışıyoruz.

Yılan hikâyesine dönmüştü Selçuk İlköğretim Okulunun tamamlanması. Yıllardır beklenen gün neredeyse geldi çattı derken bu seferde okulun başka bir okula verileceği söylentisi çıktı. Şimdi de diyorlar ki Okul bitti bitmesine ama!

İşte burada aması çok ilginç. Okul bitmiş veliler okulun kendilerine teslim edilmesini beklerken, birde dediler ki ‘’O yeni okul bir ilkokul için çok büyük. Yeni Okul Vakıfbank İmam Hatip Ortaokuluna verilecek’’ Böyle bir açıklama hangi mantığın hangi zekanın düşüncesidir.

Eeee şimdi o yeni okul Vakıfbanka verilecekte o çocuklar ne olacak. Yine sığınmacı gibi sığıntı gibi Şükrüye Sert’te okumaya devam mı edecekler. Belki de seneye onlara başka bir okul gösterirler. Bakarsınız yeni yapılan kendi okullarının son katını geçici bir süre ile onlara verirler.

Bizler sadece ve sadece çocuklarımızın daha iyi şartlarda ve daha iyi imkânlarla okumalarını istiyoruz. 40-50 kişilik sınıflarda değil de 20 kişilik veya 25 kişilik standart sınıflarda okumalarını istiyoruz.

Çocukların şimdi okumaya geldiği okulun çocukların evlerine uzaklığı ise cabası. Abartmış olmayalım ama en az yarım saatlik yürüme mesafesinde okul çocukların evlerine. Yarım saat geliş, yarım saatte gidiş en az 1 saati çocukların yollarda geçiyor. Karda kışta soguk havalarda buzlu yollarda veliler ve çocuklar tüm veliler nasıl geldiler gittiler kim umursadı. Hiç kimse...

Peki, 6 yaşındaki 7 yaşındaki çocukların 3. kattan 10-15 dakikalık tenefüs için 3 kat aşağıya indiğini biliyormusunuz. Zaten ürkek olan küçük evlatlarımız büyük ağabeylerinin arasında ürkek ürkek korka korka düşmeyeyim diye kenardan kenardan 10 dakikalık tenefüs için yada karnını doyurmak için kantine gitmek için nasıl aşağıya iniyorlar. Kim biliyor. Hiç kimse…

Şimdi sormak istiyorum.

Bizim çektiğimiz sıkıntıların 3’te 1’ini bakın yarısını bile demiyorum sadece 3’te 1’ini bir milletvekili bile değil sadece ve sadece Konya’nın üst düzey yetkililerinden biri yada bir partilinin çocuğu çekseydi sonuç ne olurdu.

Bizim çocuklarımız da bizim için çok değerlidir. Onun için yetkililere sesleniyoruz buradan bize okulumuzu geri versinler. Çocuklarımız emanetçi gibi daha kaç yıl başka okullarda okuyacaklar.

İşte bununla alakalı geçtiğimiz Cuma günü okul velileri bir basın açıklaması yapıp seslerini duyuracaklar ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yaptığı yanlışlığı dile getirip seslerini duyurmaya çalışacaklardı. Ama birden bire Milli Eğitim müdürlüğü fikir değiştirip Okulun tekrar Selçuk İlköğretim Okuluna verileceğini duyurmuş ve basın açıklamasını iptal etmelerini istemiş.

Hep beraber bakıp göreceğiz gerçekten okulu Selçuk İlköğretim okuluna verecekler mi? Yoksa sadece basın açıklamasının iptal olması için bir stratejimi izlediler.  Bekleyip göreceğiz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar