Hasan Hüseyin GÜLCAN

Hasan Hüseyin GÜLCAN

İnsanlık!

10 yılın değerini anlamak için, yeni boşanmış çifte sorun.

1 yılın değerini anlamak için, Sınıfını geçemeyen bir öğrenciye sorun.

9 ayın değerini anlamak için yeni doğum yapmış bir anneye sorun.

1 ayın değerini anlamak için, Dünyaya prematüre bebek getiren bir anneye sorun.

1 haftanın değerini anlamak için, Haftalık derginin editörüne sorun.

1 saatin değerini anlamak için, buluşmak için birbirini bekleyen âşıklara sorun.

1 dakikanın değerini anlamak için, uçak, tren veya otobüsü kaçıran birine sorun.

1 saniyenin değerini anlamak için, Kaza geçirmiş bir insana sorun.

1 salisenin değerini anlamak için, Olimpiyatlarda gümüş madalya almış birine sorun.

Vatanın, bayrağın ve ülkenin değerini anlamak için de 15 Temmuzu yaşamış ve canı pahasına vatanını savunan yiğitlere sorun…

İnsanlığın değerini anlamak içinde insanlıktan nasibini almamış biriyle konuşmanız yeter bence… Onlara sormanıza gerek yok…

Zamanın önemi herkesin malumudur. Nefeslerimiz sayılı, zamanımız sınırlı. Ömür, nasibimize düşen zaman parçası… Hayatın gayesini ve manasını anlamayan, zamanı değerlendiremez. Zamanı değerlendiremeyen, ömrünü boşa geçirmiş olur.

Bu dünyada her insanın sahip olduğu en önemli değer zaman olmaktadır. Fakat her insan bu değerin kendisi için ne kadar önemli olduğunun her zaman farkında olmamaktadır. Zaman hızlı bir şekilde akıp giderken, insanlar zamanın nasıl geçtiğini anlayamamakta ve daha sonradan zamanın ne kadar kıymetli bir değer olduğunun farkına varmaktadırlar.

Her şey zordur bu hayatta? En zoru da insan olmaktır. İnsan olabilmek için o kadar çok çabalayan ama beceremeyen insanlar var ki çevremizde girdikleri kılıklara, yaptıkları hareketlere davranışlara bakıyorum da şaşırıyorum.

Her insanın kendine özgü özellikleri vardır. Kimse kimseye benzemek ya da sadece birileri istiyor diye kendini değiştirmek zorunda değildir. Önemli olan tüm insanları olduğu gibi kabul edip olduğu gibi sevebilmektir. Çünkü dünyada evrensel olan nadir şeylerden biri sevgidir.

Sevmek güzeldir ama hak edeni seveceksin, yaşamak güzeldir ama hak ettiğin gibi yaşayacaksın, gülmek güzeldir ama hak edenle güleceksin dostluk güzeldir ama hakl edenle dost olacaksın.

Önceki ve Sonraki Yazılar