Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Kültürel faaliyetlere ilgimiz yok

Kültürel faaliyetlere ilgimiz yok

Dün çok yoğun bir gündü. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Konya’da İslam Ticaret Sanayi ve Tarım Odası'nın 24. Yönetim Kurulu Toplantısına katılarak, açılışını yaptı. Konya için önemli bir programdı. Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası, İslam Ülkeleri Turizm Başkenti Konya adına Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve KOTEV’in ev sahipliğinde yapılan bir toplantıydı.

Bu toplantının ekonomi üzerine olması toplumun tüm kesimlerinin de ilgisini çekmemesini normalleştiriyor. Yani bu program sadece ekonomiyle, sanayiyle, ticaretle alakalı kesimler için biraz daha ön plana çıkıyor.

Ancak dün ikinci bir program vardı ki bunun tüm halkın ilgisini çekeceği düşüncesi vardı bende. Ateşbaz-ı Veli Mutfak Kültürü Günleri…

Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi, Meram Belediyesi, Selçuk Üniversitesi ve Anadolu Halk Mutfağı Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği bu mutfak günlerinin açılışı da dün yapıldı.

Ateşbaz-ı Veli, bilindiği üzere Mevlana Hazretlerinin mutfakçısı olarak bilinen, mevlevi dergahında çok önemli bir yere sahip olan bir şahıstır. Ateşbaz-ı Veli hakkında bilgiler çok fazla burada ansiklopedik bilgiler yazarak ahkam kesmek istemiyorum ama dün itibariyle başlayan “Mutfak Kültürü Günleri” Cumartesi gününe kadar da sürecek.

Ve bu programın açılışına bakınca görülen ilgisizlik ayrı bir üzüntü kaynağı olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

Konya’da kültürel faaliyetler oldukça fazla gözüküyor. Ancak bunu gazeteciler olarak bizler biliyoruz da sanırım Konya halkının pek bir haberi olmuyor bu durumdan.

Yeni atanan İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar’ın üzerine düşecek en büyük görev bence yapılan bu tür kültürel ve turistik faaliyetlere Konya halkının katılımını sağlamak olacaktır. Aksi halde bu tür faaliyetlerde Konya protokolü sadece yer alacaksa bu tür faaliyetler için halkın parasını harcıyor olmak biraz üzücü olur.

Bu vesileyle Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne ikinci kez atanan Abdüssettar Yarar’a da hayırlı olsun dileklerimi ileteyim. Umut edelim bundan sonraki dönemde kültürel ve turistik faaliyetlerde Konya halkını da kazanabiliriz.

Malumunuz olduğu üzere Konya’da neredeyse her gün yeni bir kültürel faaliyet yapılırken bu faaliyetlerde bulunan kişilerin sadece belirli kişiler olması gözden kaçırılacak bir durum değildir.

Bugün Konevi Kültür Merkezi’nde Ateşbaz-ı Veli Mutfak Kültürü Ödül Töreni de yapılacak. Bakalım bu ödül töreninin bir farkı olacak mı yoksa yine halk olmadan Konya protokolü kendi kendine mi bu törende bulunacak göreceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR