Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Konya Basını en iyi STK’dır

Konya Basını en iyi STK’dır

Son dönemlerde Konya’da “STK Buluşmaları” diye bir toplantı şekli ortaya çıktı. Nereden çıktı, nasıl çıktı bilmiyorum ama bilhassa Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığı döneminde sanırım daha fazla duyduk.

Başbakan Davutoğlu birçok kez bu “STK’larla buluştu”. Belediye Başkanları, AK Parti teşkilatları bu STK’larla birçok kez bir araya geldi. Ve en son Cumhurbaşkanı Erdoğan geldiğinde de yine “STK buluşması” diye bir isim bulunarak bu STK’larla Cumhurbaşkanı “buluşturuldu”.

Bu STK’lar kimlerdir, ne iş yaparlar, yararları nelerdir ve bunun gibi soruları sormaya gerek duymuyorum. Zaten bu STK’lara baktığımızda gördüğümüz şey bir tane başkan eğer varsa yanında bir veya iki arkadaşı (buna yönetim kurulu üyesi deniliyor) bu kadar bunun dışında kimseyi biz bile basın mensubu olarak tanımıyoruz.  Ayrıca bu STK’ların onlarcası bir araya gelerek basın toplantısı veya bir etkinlik yaptığından gelen sayısına baktığınızda da bu yaman çelişkiyi görebiliyorsunuz; ya 50 STK birleşiyor toplam 20 kişiyle basın toplantısı yapıyor.

Yani bunları şundan dolayı söylüyorum. Konya’daki STK mantığı YANLIŞTIR. Konya’da STK’lar yandaş gibi gösterilerek güya siyaseten bir çıkar devşirmeye çalışılmaktadır ama bu hesap görüldüğü üzere hep geri tepmektedir.

Ahmet Davutoğlu’nun Dedeman’da yaptığı “STK buluşmasını” hatırlayacaksınızdır. 150’nin üzerinde STK’dan bahsediliyordu. BU STK’lar güya toplandı ve Başbakan Davutoğlu’na sahip çıkmıştı. Sonuç ne? Hepimiz biliyoruz…

Her zaman söylüyorum; Konya’da en iyi STK’lar Konya Basını’dır. Gerektiği yerde Hükümete muhalefetini sunan, gerektiği yerde yapılan yanlışları uyaran, gerektiği yerde destek veren, gerektiği yerde tepkisini koyan ve halkın çıkarlarını en önde tutan kurumlar basın kuruluşlarıdır.

Dolayısıyla buradan hem Valimize, hem Belediye Başkanlarımıza, hem siyasi partilere şunu açıkça belirteyim: Konya Basınına sahip çıkın.

Cumhurbaşkanıyla, STK’ları buluşturacağınıza(!) Konya Basınını buluşturmuş olsaydınız en azından belki Konya adına bir takım projeler konuşulabilirdi. En azından konuşulan bir şeyler olabilirdi.

Konya’nın proje çalışması yapacağı kuruluşları, Konya’ya vizyon sağlayacak kuruluşları kesinlikle ve kesinlikle STK’ları falan değildir. Konya basınının bu açıdan da kıymetini bilmeli ve gereken değeri de vermelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR