Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Kermesleri bir türlü anlayamadım

Kermesleri bir türlü anlayamadım

Havalar ısınmaya başladı ve şehrimizde de kermesler vakti sanırım geldi. Yine ardı ardına kermesler açılmaya başladı.

Ben bu kermes mantığını anlamış değilim. Yani bir dernek çıkıyor, oradan buradan bir şeyler toparlıyor veya yiyecek bir şeyler yaptırtıyor ve de bunları para karşılığı satarak derneğine gelir kaydediyor.

Dernek faaliyeti açısından bunu nereye koyacağımızı bir türlü anlayabilmiş değilim. Ve şehir merkezinde yapılan bu kermeslere baktığımızda bilakis oradaki esnafa rakip olduğunu ve de haksız rekabet içerisinde olduğunu düşünürüm.

Bir sivil toplum kuruluşu kurulmuşsa bunun zaten çalıştığı alana göre destekçileri veya destek alabileceği projeleri vardır diye düşünürüm. Bunun dışında bir yer tutup, burada döner-ayran satmak; sac böreği-kola satmak nasıl bir dernek faaliyeti olarak algılanmalıdır bir düşünmek gerekir?

Geçmiş senelerde de Kule Site karşısında, Alaaddin Bulvarı üzerinde, Zafer Alanında kermesler düzenlenmiş. Bu kermeslerin içeriğine baktığımızda yiyecek satıp, adeta bir restaurant veya fastfood gibi çalıştığını gördük. Burada yapılan iş, daha çok o civardaki esnafa rakip olmak ve haksız rekabet yaratmak oldu.

Şimdi bence Valilik bu duruma el atmalıdır. Havaların ısınmasıyla yine kermes meraklıları ortaya çıkacak ve yine kermes adı altında vergi vermeden, kontrolsüz bir biçimde lokantacılık yapılacaktır.

Belki kermesin yan tarafındaki dönerci, dükkan kirası, elektrik, su parası, vergi, SGK vb harcamalar yaparken, aynı fiyata satış yapan kermes bunların hiçbirine katkıda bulunmayacaktır. Bir de üzerine üstlük STK denilerek gıda denetimi gibi denetimlerden de uzak kalacaktır. Bu haksızlığın önüne bir an önce geçmekte yarar vardır.

Aksi halde, esnafın kermeslerle rekabet etmesinin şansı kalmayacaktır.

STK olduğunu ileri süren kuruluşların kaynak bulmak için yapmaları gereken iş acaba sadece kermes midir? Kermeslerdeki haksız kazanç ve haksız rekabet kimseyi rahatsız etmemekte midir?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR