Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

Hatalardan ders çıkaralım

Hatalardan ders çıkaralım

İnsanları anlamak kadar zor bir şey olmasa gerek. Aslında her insan kendi hatalarıyla meşgul olsa hem ortada hatalar kalmaz hem de ortada gerginlikler olmaz.

Amerikalı bir beysbolcunun söylediği gibi “Hatalarımızdan faydalanırsak her şey yolunda gider”. Yani her insanın hata yapacağını bilirken ve düşünürken hatta bu konuda konuşurken “hata yapabilme esnekliğini” en üst seviyede sağlarken, maalesef başkalarının hatalarıyla ilgili hata aramayı bir türlü bitiremiyoruz.

Bir hadiste Peygamber Efendimiz “Her insan hata eder, hata işleyenlerin en hayırlısı tövbe edenlerdir” der. Veya daha önemlisi belki de Şuara Suresinde “Din günü hatalarımı bağışlayacağını umduğum da O’dur” der.

Ancak bizler ne tövbe etmeye fırsat veriyoruz ne de hatanın bağışlayıcısının biz olmayacağı gerçeğini maalesef anlayamıyoruz.

Yine Amerikalı bir sporcunun güzel bir sözü vardır: “Hata yapmak moral bozucudur, ama kimsenin fark edemeyeceği kadar önemsiz olduğunu öğrendiğinizde utanç vericidir.” Der.

Yani hata önemlidir. Hatalardan ders çıkarmak önemlidir. Ve de kendimizi hatasız göstermeye çalışmak saçmalıktır.

Ama şunu da söyleyeyim ki sanırım J.P.Sartre’nin bir sözüydü “Hayatta yapılacak o kadar çok hata var ki, aynı hatayı yapmakta ısrar etmenin bir anlamı yoktur.”

İşte belki de ortak akıl bu olmalı bu konuda.

Hatalar herkese mahsustur. Hatalar yapılacaktır. Hatasız olunmaz. Ama ilk olarak ilgilenmemiz gereken kendi hatalarımızdır.

Hani “kendi evinin önü süpür de sonra diğer yerlere bak” denilir ya; işte aynen bunun gibi, önce kendi hatalarımızla yüzleşmeliyiz. Bu hatalardan kimler zarar gördüyse onlarla yüzleşmeliyiz.

Ve de en önemlisi hatalardan ders alıp başkalarının hatalarıyla avunmamalıyız.

Herkese iyi hafta sonları…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erhan Dargeçit Arşivi
SON YAZILAR